4 września 2015 | Oevel/Westerlo

Firma DAF inwestuje 100 milionów euro w nową lakiernię w Westerlo


Firma DAF zamierza zainwestować 100 milionów euro w całkowicie nową, nowoczesną lakiernię w zakładzie produkcji kabin w Westerlo w Belgii. Po ukończeniu budowy będzie to najnowocześniejsza lakiernia kabin do pojazdów ciężarowych na świecie. Holenderski producent pojazdów ciężarowych przekazał tę informację podczas wizyty Philippe'a Muyteresa — ministra ds. pracy, gospodarki, innowacji i sportu. Pierwsze kabiny opuszczą nową lakiernię o powierzchni 25 000 m2 w pierwszej połowie 2017 r.

DAF-investeert-100-miljoen-euro-in-nieuwe- lakstraat-Westerlo

Firma DAF otworzyła fabrykę w Westerlo w 1966 r. Począwszy od wczesnych lat siedemdziesiątych oprócz kabin produkowane są tam również osie. Zakład, w którym zatrudnionych jest 2150 pracowników, produkuje dziennie 500 osi i 200 kabin do ciężkich i średnich pojazdów ciężarowych z linii produkcyjnej w Eindhoven oraz z brytyjskiej fabryki Leyland.

50-procentowy wzrost produkcji

Firma DAF przewiduje wzrost popytu na pojazdy ciężarowe w Europie i zamierza zwiększyć swój udział w rynku ciężkich pojazdów ciężarowych z obecnego poziomu 14,8% do 20%. Ponadto holenderski producent pojazdów ciężarowych planuje zwiększyć swoją sprzedaż na rynkach poza Europą. Aby zrealizować te ambitne plany na najbliższe lata, firma DAF buduje zupełnie nową lakiernię w zakładzie DAF w Belgii. Inwestycja ta pozwoli na 50-procentowy wzrost zdolności produkcyjnej zakładu.

DAF-investeert-100-miljoen-euro-in-nieuwe- lakstraat-Westerlo
Najnowocześniejsza lakiernia tego typu na świecie

Nowa lakiernia zajmuje powierzchnię trzech pięter, a jej wymiary to: 144 m długości, 58 m szerokości i 26 m wysokości. Dzięki współpracy z wiodącymi producentami lakierni samochodowych — Dürr i Eisenman — będzie to najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt tego typu na świecie.

Firma Eisenmann odpowiada za montaż wyposażenia do natryskiwania powłok lakierniczych (kabiny i piece lakiernicze oraz systemy transportujące), podczas gdy firma Dürr odpowiada za montaż. Wyposażenie będzie obejmować m.in. ultranowoczesne roboty lakiernicze wyposażone w tzw. „aplikatory dzwonkowe”, które obracając się z prędkością 50 000 obr./min, zapewniają najwyższą jakość i wydajność przy zmniejszonym zużyciu lakieru i rozpuszczalnika.

Bogactwo innowacji


Nowy zakład lakierniczy DAF powstaje z myślą nie tylko o podniesieniu jakości i wydajności pracy, ale także o zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne. Aby to osiągnąć, wprowadzanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym specjalna funkcja, której zadaniem jest zmniejszanie i przechwytywanie nadmiaru natryskiwanego lakieru. Ultranowoczesne roboty lakiernicze umożliwiają dokładne pokrywanie konturów kabiny, co pozwala ograniczyć ilość natryskiwanego lakieru.

DAF-investeert-100-miljoen-euro-in-nieuwe- lakstraat-Westerlo
Niższe zużycie energii dzięki nowej technologii

Firma DAF inwestuje również w najnowsze technologie, które pozwalają na oczyszczenie powietrza opuszczającego kabiny i piece lakiernicze. Powietrze to zostaje sprężone tak, aby zawierało dużą ilość rozpuszczalników, które spalają się automatycznie w temperaturze ok. 700-800 stopni bez potrzeby dodawania gazu. Ponadto proces spalania wytwarza dość ciepła, aby ogrzać kąpiele lakiernicze. Celem nowego rozwiązania jest nie tyko zmniejszenie zużycia energii. Także emisja CO2 jest bardzo niewielka, a z komina wydobywa się wyłącznie czysta para wodna.

„Przyszłościowa inwestycja”

„Nowa lakiernia jest niezbędna dla dalszego rozwoju naszej firmy w Europie i poza nią” — powiedział prezes firmy DAF, Harrie Schippers. „Zainwestowanie 100 milionów euro w nową lakiernię to dobra wiadomość dla ponad 2000 pracowników firmy DAF w Westerlo. Firma DAF pokłada wielkie nadzieje w przyszłości jej belgijskiego zakładu”.

„Przykład sukcesu przemysłu produkcyjnego we Flandrii”


„Zakład DAF jest klasycznym przykładem na to, jak wielki sukces można odnieść w sektorze produkcyjnym w Europie Zachodniej, a dokładniej mówiąc we Flandrii” — powiedział flamandzki minister Philippe Muyters. „Można to osiągnąć dzięki ciągłym inwestycjom w poprawę jakości i produktywności oraz, co równie istotne, w innowacyjne rozwiązania. Naszym obowiązkiem jako rządu jest stworzenie ku temu jak najlepszych warunków, dlatego też w pełni wspieramy tę inwestycję. Nowa lakiernia budowana przez firmę DAF jest nowoczesnym obiektem, wyposażonym w wiele zaawansowanych rozwiązań, które w dużej mierze mają na celu ochronę środowiska. Jestem dumny, że największa lakiernia kabin do pojazdów ciężarowych w Europie powstanie we Flandrii”.Firma DAF Trucks N.V. — część amerykańskiego koncernu PACCAR Inc., jednego z największych na świecie producentów ciężkich pojazdów ciężarowych — jest wiodącym producentem lekkich, średnich i ciężkich pojazdów ciężarowych. Firma DAF produkuje kompleksową gamę ciągników siodłowych i podwozi pojazdów ciężarowych, dzięki czemu w jej ofercie można znaleźć rozwiązania do wszystkich zastosowań transportowych. DAF jest również wiodącym dostawcą usług: kontraktów serwisowych MultiSupport, usług finansowych firmy PACCAR Financial oraz dostaw najwyższej klasy części zapewnianych przez firmę PACCAR Parts. Dodatkowo DAF opracowuje i wytwarza podzespoły, takie jak osie i silniki, zwłaszcza dla producentów autobusów i autokarów na całym świecie. Firma DAF Trucks N.V. dysponuje zakładami produkcyjnymi w Eindhoven w Holandii, Westerlo w Belgii, Leyland w Wielkiej Brytanii i Ponta Grossa w Brazylii oraz ponad tysiącem punktów dealerskich i serwisowych na całym świecie.