21 września 2016 | Hanower

Firma DAF Trucks na targach IAA 2016 w Hanowerze


Innowacyjne produkty w programie „DAF Transport Efficiency”

Hasło „DAF Transport Efficiency” (Efektywność Transportu DAF) jest myślą przewodnią firmy DAF podczas targów IAA 2016, które odbywają się w Hanowerze od 22 do 29 września. Firma DAF Trucks wystawia tam pełną gamę wiodących w branży produktów i usług. Stanowią one ofertę najwydajniejszych rozwiązań transportowych, o najwyższej stopie zwrotu na kilometr. Nowy, innowacyjny system zarządzania flotą DAF Connect pozwala zoptymalizować wyniki floty pojazdów oraz pracy kierowców, a także zwiększyć efektywność logistyki. Innowacje wprowadzone w niezawodnych i wydajnych silnikach PACCAR PX-5 i PX-7 stosowanych w popularnych pojazdach dystrybucyjnych serii LF i CF oferują perfekcyjne połączenie dostępnej mocy, momentu obrotowego i zużycia paliwa. Filozofia DAF Transport Efficiency jest dowodem dumy z dziedzictwa firmy DAF w oferowaniu najniższego kosztu eksploatacji i zużycia paliwa. Prezentując swój innowacyjny pojazd DAF potwierdza swoje aspiracje do utrzymania pozycji lidera pod względem ekonomicznego spalania i niskiego poziomu emisji spalin.

DAF-Connect-DAF-XF-940
 • Innowacyjny system obsługi floty DAF Connect on-line
  - Połączenie między pojazdem a bazą w celu uzyskiwania informacji w czasie rzeczywistym przez całą dobę
  - Wyjątkowa otwarta platforma
  - Optymalizacja wydajności pojazdu i kierowcy
  - Większa efektywność logistyki
 • Nowa oferta silników PACCAR PX-5 i PX-7
  - Większa moc i moment obrotowy silnika
  - Wyższa oszczędność paliwa – do 4%
 • Innowacyjny pojazd DAF demonstrujący zaawansowane technologie
  - Rozwiązania elektryczne
  - Rozwiązania hybrydowe
  - Optymalizacja aerodynamiczna
 • DAF utrzymuje pozycję lidera branży w zakresie zużycia paliwa i emisji CO2

Stanowisko firmy DAF będzie usytuowane w hali 17 kompleksu wystawowego. Na obszarze 2500 m2 przedstawiona zostanie pełna oferta pojazdów, która wyznacza standardy w zakresie jakości, niskich kosztów eksploatacji i wydajności. Oferta firmy DAF trucks obejmuje model dystrybucyjny LF, wszechstronny model CF do szerokiej gamy zastosowań i flagowy model XF do transportu ciężkiego oraz na długich dystansach. 

Aby uwypuklić znaczenie, jakie dla firmy DAF i sieci jej 1000 dealerów i punktów serwisowych ma kompletna gama usług towarzyszących jej światowej klasy produktom, ważne miejsce na stoisku firmy DAF na targach IAA zajmą działy PACCAR Financial, PacLease, PACCAR Parts, TRP oraz dział kontraktów serwisowych DAF MultiSupport.  

DAF-IAA-stand-map

System zarządzania flotą DAF Connect

Na targach IAA firma DAF wprowadza na rynek system DAF Connect, innowacyjny system zarządzania flotą, zapewniający firmom transportowym informacje o wydajności pojazdów i kierowców w czasie rzeczywistym. Informacje o lokalizacji pojazdów, zużyciu paliwa, przebiegach, poziomie wykorzystania floty oraz czasach przestoju są czytelnie prezentowane na dostępnym on-line pulpicie, który można dostosować do potrzeb i indywidualnych oczekiwań klienta. 

Przyjazny dla użytkownika pulpit można skonfigurować w taki sposób, aby prezentowane były wyczerpujące raporty o zużyciu paliwa z danymi bieżącymi i historycznymi oraz porównywaniem poszczególnych pojazdów i kierowców. Funkcja Live Fleet View dostarcza wszystkich niezbędnych informacji w zakresie lokalizacji pojazdów floty w celu zapewnienia optymalnego planowania, obejmującego pokonywane odległości, wybór trasy oraz czas jazdy konkretnego pojazdu i kierowcy. Klient może samodzielnie definiować sygnały alarmowe w przypadku wystąpienia odchyleń od żądanej prędkości, trasy, lokalizacji czy zużycia paliwa, co pozwala na natychmiastową korektę wydajności floty.

DAF-Connect-640
System DAF Connect optymalizuje dostępność pojazdów, redukuje koszt eksploatacji i usprawnia logistykę. DAF Connect również pozwala na optymalizację planowania czynności naprawczych i obsługowych oraz pozwala skorzystać z indywidualnego doradztwa firmy DAF. „Dzięki systemowi DAF Connect wkraczamy w nową erę wspierania naszych klientów, pozwalając im uzyskać najwyższą rentowność z kilometra”, twierdzi Richard Zink, dyrektor działu marketingu i sprzedaży w firmie DAF Trucks. 

System DAF Connect, który zostanie udostępniony w ostatnim kwartale 2016 roku, przoduje na rynku w jakości, szybkości działania, łatwości obsługi i możliwości porównywania wydajności poszczególnych pojazdów. Richard Zink dodaje: „Współpracujemy z najlepszymi, niezależnymi dostawcami systemów zarządzania flotą, co pozwala nam oferować otwartą platformę. Ma to wielkie znaczenie w przypadku flot posiadających pojazdy DAF i innych marek oraz flot DAF, które już zainwestowały w systemy zarządzania flotą”. 

Zoptymalizowane silniki PACCAR PX-5 i PX-7 do pojazdów serii DAF LF i CF

Częścią filozofii DAF Transport Efficiency jest wprowadzenie innowacji do popularnych pojazdów dystrybucyjnych DAF LF i CF, wyposażonych w silniki PACCAR PX. Większy moment obrotowy przy niższej prędkości obrotowej silnika zwiększa komfort kierowcy i zmniejsza zużycie paliwa. Te modyfikacje jednostek napędowych w połączeniu z nowymi, szybszymi przełożeniami układów napędowych, umożliwiają ograniczenie prędkości obrotowej silnika o nawet 300 obr./min przy prędkości 85 km/h oraz zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 4%.

DAF-LF-320
Nowe oprogramowanie, udoskonalone chłodzenie i zarządzanie zasilaniem powietrzem wydajnego i niezawodnego silnika PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 litra oraz silnika PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra zwiększyły moment obrotowy nawet o 12%. Maksymalny moment obrotowy 4-cylindrowego silnika PACCAR PX-5 stosowanego w pojazdach serii DAF LF wynosi teraz aż 850 Nm przy 1200–1500 obr./min, a dla silnika PACCAR PX-7 stosowanego w pojazdach serii DAF LF i CF moment obrotowy osiąga wartość 1200 Nm przy 1100–1700 obr./min. 

Dalsza koncentracja na programie DAF Transport Efficiency

Aby podkreślić znaczenie, jakie dla firmy DAF ma umocnienie się na pozycji lidera rynku pod względem oszczędności paliwa i niskiej emisji CO2, jeden ze zmodyfikowanych pojazdów DAF ma na stoisku firmy DAF na targach IAA wyjątkową pozycję.
„Nadal rozwijamy dalsze możliwości ograniczania zużycia paliwa i emisji CO2, aby podkreślić naszą pozycję lidera w niskich kosztach i emisji spalin”, podkreśla Ron Borsboom, dyrektor działu rozwoju produktów. „Zmodyfikowany pojazd stanowi ilustrację tego, jak rozwijamy obiecujące technologie z zakresu napędów elektrycznych i hybrydowych oraz takie jak odzyskiwanie ciepła czy inteligentna jazda pojazdów w konwoju, co zaprezentowaliśmy podczas projektu European Truck Platooning Challenge w tym roku”. 

DAF-EcoTwin-Truck-Platooning
Przez ostatnie dziesięć lat średnie zużycie paliwa i emisja CO2 zostały ograniczone przez pojazdy do transportu długodystansowego o 14%. „Kolejne kroki dotyczące maksymalnych wymiarów i mas mogą być podjęte w odniesieniu do prawodawstwa UE. Udoskonalone właściwości aerodynamiczne przełożą się na ograniczenie emisji CO2. Istnieje także sposobność zwiększenia pola widzenia kierowcy. Można stworzyć  również dodatkową przestrzeń dla dostępnych w przyszłości technologii pozwalających zmniejszyć zużycie paliwa, co jest widoczne w nowym, zaprezentowanym pojeździe. Gdy prace legislacyjne zostaną zakończone, sektor będzie miał możliwość inwestowania w rozwiązania, które spowodują, że dalsze zmniejszenie emisji CO2 oraz zwiększenie bezpieczeństwa będą możliwe. Czekamy na wprowadzenie ostatecznych rozwiązań prawnych”.

20 lat w koncernie PACCAR

20 lat temu firma DAF Trucks stała się częścią koncernu PACCAR, jednego z największych producentów pojazdów ciężarowych na świecie. Zapoczątkowało to historię pełną globalnych sukcesów. Potężne inwestycje poczynione przez ostatnie dwadzieścia lat obejmują całkowicie nowe pojazdy i silniki oraz najnowocześniejsze centrum testowania silników w Eindhoven. Te i pozostałe inwestycje wzmocniły czołową pozycję firmy DAF pod względem rozwoju ekologicznych, niezawodnych i niezwykle wydajnych pojazdów. Nowe centra dystrybucyjne PACCAR na Węgrzech,  w Eindhoven i Rosji zapewniają klientom szybka dostawę części. W Westerlo powstaje całkowicie nowy zakład lakierowania kabin, który po otwarciu w roku 2017 będzie najbardziej zaawansowaną i ekologiczną placówką tego typu.

W Europie firma DAF jest najszybciej rozwijającym się i jednym z odnoszących największe sukcesy producentem pojazdów ciężarowych. Udział rynkowy firmy w segmencie pojazdów ciężkich wzrósł z około 9% w roku 1996 do 16% w pierwszej połowie bieżącego roku, co pozwoliło uzyskać pozycję lidera rynku w kategorii ciężkich ciągników siodłowych. Sukces firmy DAF wykracza również poza Unię Europejską. W Ameryce Południowej, Rosji, krajach afrykańskich i azjatyckich jakość i wydajność pojazdów firmy DAF są bardzo doceniane. Firma DAF jest liderem rynku izraelskiego oraz najpopularniejszą marką europejską na Tajwanie. Firma DAF otworzyła punkty sprzedaży w Rosji i Turcji, co spowodowało wzrost sprzedaży, a w Brazylii powstała całkowicie nowa fabryka pojazdów DAF.

„Coraz więcej firm transportowych docenia jakość, wydajność i trwałość pojazdów ciężarowych DAF”, zauważa Preston Feight, prezes firmy DAF Trucks. „W 1996 roku firma DAF wyprodukowała 25 tysięcy pojazdów ciężarowych, a w zeszłym roku liczba ta została podwojona i wyniosła ponad 50 tysięcy. Dzięki wspaniałej gamie pojazdów i usług oraz gęstej sieci profesjonalnych i niezależnych dealerów firma DAF jest bardzo dobrze rozpoznawalna i pewnie zmierza w kierunku dalszego rozwoju na całym świecie. 

Na stoisku firmy DAF w hali 17 (stoisko nr B20) wystawione są następujące pojazdy:


LF 150   podwozie pod zabudowę 4x2 z dzienną kabiną Day Cab – wersja Silent
LF 210   podwozie pod zabudowę 4x2 z dzienną kabiną Day Cab
LF 290   podwozie pod zabudowę 4x2 z wydłużoną kabina dzienną

CF 320   podwozie pod zabudowę 6x2 z dzienną kabiną Day Cab i systemem hakowym VDL
CF 440   ciągnik siodłowy 4x2 z kabiną Space Cab – wersja Silent
CF 440   podwozie pod zabudowę 6x4 z dzienną kabiną Day Cab z wywrotką Meiller

XF 440   ciągnik siodłowy 4x2 z kabiną Space Cab – wersja Silent
XF 440   podwozie pod zabudowę 6x2 z kabiną Space Cab i demontowalnym nadwoziem BDF
XF 460   ciągnik siodłowy 4x2 z kabiną Super Space Cab – wersja niskopodłogowa LowDeck z siodłem na wysokości 91 cm
XF 510  ciągnik siodłowy 4×2 z kabiną Super Space Cab      
XF 510   ciągnik siodłowy 4×2 z kabiną Super Space Cab – specjalna edycja IAA

XF pojazd ciężarowy XF dział badań i rozwoju