Tempomat Predictive Cruise Control

Tempomat Predictive Cruise Control (PCC) wykorzystuje technologię GPS, aby ustalić dokładne położenie pojazdu i określić czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas jazdy przez kolejne 1–2 km. 

Funkcja Predictive Cruise Control ustala idealną prędkość w ramach określonego zakresu, a funkcja Predictive Shifting wybiera odpowiedni bieg.

Zadaniem tych funkcji jest utrzymanie jazdy na najwyższym możliwym biegu i zachowaniu optymalnej prędkości obrotowej silnika. Gdy pojazd zbliża się do końca wzniesienia, system stara się zapobiec przełączeniu na niższy bieg. Jeśli za szczytem wzniesienia teren natychmiast się obniża, przed dotarciem na szczyt do silnika wtryskiwana jest mniejsza ilość paliwa, a masa pojazdu umożliwia „przepchnięcie” go przez szczyt.

W niektórych sytuacjach system zezwala na jazdę z prędkością poniżej zaprogramowanej, na przykład gdy pojazd znajduje się w pobliżu szczytu wzniesienia, a system rozpoznaje, że energia potencjalna spowoduje szybkie osiągnięcie wymaganej prędkości podczas zjazdu. Tempomat Predictive Cruise Control może czasowo dopuścić jazdę z prędkością nieco wyższą od zaprogramowanej (oczywiście w zakresie wcześniej określonych ograniczeń) w celu maksymalnego zmniejszenia zużycia paliwa.

Tempomat Predictive Cruise Control i funkcja Predictive Shifting umożliwiają zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 nawet o 3%, zwłaszcza w górzystych trasach. 

W jaki sposób tempomat Predictive Cruise Control przyczynia się do oszczędzania paliwa

Przewidując warunki drogowe, tempomat Predictive Cruise Control może interweniować w następujący sposób:

Zmieniać ustawienia tempomatu i ograniczania prędkości podczas zjazdu ze wzniesienia

Tymczasowo zezwolić na wyższą lub niższą prędkość, aby zredukować ilość zużytego paliwa na całym dystansie.

  • Zmniejszyć prędkości pojazdu tuż przed szczytem wzniesienia
  • Zezwolić na przekroczenie granicznej prędkości pojazdu przed rozpoczęciem nowego podjazdu pod wzniesienie
  • Zezwolić na przekroczenie granicznej prędkości pojazdu pod koniec zjazdu ze stromego wzniesienia

Strategia zmiany biegów skrzyni AS Tronic (funkcja Predictive Shifting)

Oszczędność paliwa przy niższej prędkości silnika.

  • Zmiana biegu na wyższy, gdy przyspieszenie uzyskane na kolejnym biegu jest wystarczające, aby wjechać na szczyt zbocza
  • Zablokowanie możliwości zmiany biegu na wyższy podczas zjazdu ze wzniesienia (przewidując zmianę biegu na niższy podczas kolejnego podjazdu)
  • Zablokowanie możliwości redukcji biegu przed wjazdem na szczyt (przewidując zmianę biegu na wyższy podczas zjazdu ze wzniesienia)

Powiązane informacje

Odkryj gamę modeli Euro 6

Zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności, niezawodności i najwyższym komforcie kierowcy.

Więcej o gamie modeli Euro 6

DAF Transport Efficiency

Your-profitability-our-aim-and-logo_pl

DAF Transport Efficiency to nazwa naszej filozofii służącej uzyskiwaniu przez klienta jak największego zysku z każdego kilometra.

Czytaj więcej

Skontaktuj się z lokalnym dealerem firmy DAF

DAF logo on dealer building

Czy chcesz wiedzieć więcej? Dealerzy DAF z przyjemnością udzielą wszechstronnych i wyczerpujących informacji o produktach i usługach firmy DAF.

Przejdź do formularza kontaktowego