DAF-Bandenspanning-skelterrace-FINAL-006

 

Jakie znaczenie ma prawidłowe ciśnienie w oponach?

Jeden tor, dwa gokarty i różne poziomy ciśnienia w oponach. Jaki jest efekt niskiego ciśnienia? DAF przeprowadził eksperyment. Obejrzyj film! Rezultat na pewno Cię zaskoczy.

 

 

Nie dopuszczaj do przebicia opony

Opony stanowią element łączący pojazd z nawierzchnią drogi, dlatego muszą być one w jak najlepszym stanie. Dotyczy to również utrzymywania prawidłowego ciśnienia. 

Zbyt niskie ciśnienie opon przyczynia się do ich odkształcenia spowodowanego obciążeniem. W rezultacie zwiększa się opór toczenia, co prowadzi do wyższego zużycia paliwa. Ponadto niskie ciśnienie w oponach powoduje szybsze ścieranie się bieżnika. Miękkie opony mogą też nadmiernie się nagrzewać ze względu na ciągłe odkształcenia. A jeśli temperatura jest zbyt wysoka, bieżnik może się oderwać i spowodować rozerwanie opony.

DAF-Bandenspanning-skelterrace-FINAL-001
 
DAF-CF-530-FTT-6x4-XF-530-FAN-6x2-3840-dark

Układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) w nowych pojazdach ciężarowych

Lepiej zapobiegać, niż leczyć — dlatego DAF oferuje układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) w nowych pojazdach ciężarowych CF i XF z silnikami MX-11 lub MX-13. Dzięki czujnikom znajdującym się w oponach kierowca może za pomocą wyświetlacza na desce rozdzielczej w każdej chwili dokonać odczytu temperatury i ciśnienia w poszczególnych oponach i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania.

 

Ważne kontrole oprócz sprawdzenia ciśnienia w oponach

Wiele firm transportowych miało wymuszony przestój. Teraz, gdy gospodarka znowu się rozkręca, można ruszyć w drogę. Przed rozpoczęciem jazdy zaleca się sprawdzenie ciśnienia w oponach. Ponadto zalecamy sprawdzenie poziomu oleju i płynu chłodzącego, a także kontrolę hamulców i układu kierowniczego. Na koniec trzeba pamiętać, aby zajrzeć do komory silnika, ponieważ ta ciepła i osłonięta przestrzeń może przyciągać ptaki i gryzonie (naprawdę zdarzały się takie przypadki!). 

Chcesz dowiedzieć się więcej o odpowiedzialnym oddawaniu floty do eksploatacji? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak przywrócić pojazd ciężarowy do optymalnej formy.