Download
  • 1 września 2018
  • Eindhoven
 

Wymiana filtra DPF

Dobrze utrzymany filtr DPF pomaga zachować pojazd DAF w optymalnym stanie. 

 
Workshop-DPF-Euro-6-replacing
 

Wybierając DAF Euro 6, zyskują Państwo wysokiej jakości pojazd, który może pracować przez długi czas pomiędzy wizytami u dealera. Czy zdajesz sobie jednak sprawę z tego, jak ważna jest prawidłowa obsługa serwisowa filtra cząstek stałych (DPF)? 

W ostatnich dekadach normy emisji spalin stały się bardzo surowe. Zaostrzeniu uległy również ograniczenia w zakresie zanieczyszczenia powietrza dotyczące silników pojazdów ciężarowych. DPF filtruje gazy spalinowe wytwarzane przez układ wydechowy i zatrzymuje cząsteczki sadzy. 

Z czasem cząsteczki te zapychają filtr DPF. Do przekształcenia sadzy w popiół wykorzystywany jest proces regeneracji; umożliwia on zwiększenie ilości wolnego miejsca w filtrze DPF, jednak popiół w nim pozostaje. Im większa objętość sadzy i popiołu osadzających się w filtrze, tym większa ilość paliwa będzie potrzebna do przeprowadzenia regeneracji i tym bardziej prawdopodobne jest obniżenie osiągów. 

Czy można wykonać regenerację samodzielnie? 

Na desce rozdzielczej wyświetlane są ostrzeżenia na czterech poziomach. W przypadku pierwszych trzech poziomów istnieje możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu regeneracji za pomocą przycisku na desce rozdzielczej. Sygnał ostrzegawczy czwartego, najwyższego poziomu powoduje ograniczenie mocy maksymalnej silnika pojazdu DAF do 50%. W takim przypadku zalecamy natychmiastowy kontakt z dealerem DAF.

W jaki sposób może pomóc dealer DAF?

Podczas obsługi serwisowej filtr DPF zostanie wymieniony na uprzednio zregenerowany. Oznacza to, że nie będzie już trzeba czekać i pojazd będzie mógł natychmiast powrócić na drogę. Każdy filtr jest dokładnie czyszczony i sprawdzany pod kątem niedrożności. Wykonywana jest seria pomiarów mających na celu sprawdzenie, czy wszystkie kanały są wolne od sadzy i popiołu. Dealer ustala następnie, czy filtr DPF może dalej pełnić swoją funkcję w układzie wydechowym. Po spełnieniu określonych kryteriów zostaje on uznany za gotowy do pracy i nieodbiegający od nowego. Można go ponownie używać przez kolejny okres międzyobsługowy. 

Filtr DPF należy wymieniać średnio co trzy lata lub po około 500 000 km, zależnie od użytkowania. Należy zwracać uwagę na ostrzeżenia na desce rozdzielczej. W przypadku częstego występowania sygnałów ostrzegawczych należy skontaktować się z dealerem DAF

Czyszczenie filtra DPF

Pytania?

Masz pytania dotyczące filtra DPF lub innych części pojazdu ciężarowego DAF? W każdej chwili możesz odwiedzić dealera DAF.