Podłączanie przyczepy/naczepy do pojazdu ciężarowego

Podłączanie przyczepy/naczepy do pojazdu ciężarowego wymaga dużej precyzji. Na filmie przedstawiono, jak to zrobić prawidłowo.

 

Krok 1: Przygotować przyczepę/naczepę.

Ustawić przyczepę/naczepę na płaskiej powierzchni i zabezpieczyć ją przed stoczeniem.

 

Krok 2: Otworzyć uchwyt siodła.

Pociągnąć uchwyt siodła na zewnątrz, aż hak zostanie otwarty i będzie można zamontować przyczepę/naczepę. Uwaga: siodło ma niezmiernie ważne znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego. Dlatego przed jego podłączeniem należy zawsze sprawdzić, czy nie jest uszkodzone.

Trailer aankoppelen
 

Krok 3: Ustawić pojazd ciężarowy na wprost przyczepy/naczepy.

Podjechać pojazdem ciężarowym blisko przyczepy/naczepy i upewnić się, że sworzeń zwrotnicy znajduje się w środku otworu w kształcie litery V w siodle. Płyta montażowa przyczepy/naczepy powinna być zawsze od 20 do 50 milimetrów niższa niż płyta siodła. W przeciwnym razie należy w pierwszej kolejności wyregulować wysokość.

 

Krok 4: Przyłączyć przyczepę/naczepę do pojazdu ciężarowego.

Powoli cofnąć pojazd ciężarowy, aż przyczepa/naczepa znajdzie się na siodle, a hak zostanie zamknięty przez sworzeń zwrotnicy. Następnie uchwyt siodła powinien przeskoczyć z powrotem w położenie początkowe, a słyszalne kliknięcie będzie oznaczać, że został zamknięty.

 

Krok 5: Podłączyć przewody i oświetlenie.

Podłączyć światła stop i przewody oświetlenia oraz ABS lub EBS i od razu sprawdzić, czy nie są uszkodzone.

Trailer aankoppelen
 

Krok 6: Sprawdzić blokadę siodła.

Upewnić się, czy siodło jest zablokowane, delikatnie ruszając do przodu. Uwaga: Jeśli siodło nie zostanie prawidłowo zablokowane, może dojść do odczepienia się przyczepy/naczepy podczas jazdy. Z tego powoduzawsze należy upewnić się, że siodło zostało prawidłowo zablokowane.

 

Krok 7: Wsunąć podpory.

Na koniec wsunąć podpory przyczepy/naczepy. Teraz można bezpiecznie prowadzić pojazd.

Trailer aankoppelen
 

Więcej informacji na temat dołączania przyczep/naczep do pojazdów ciężarowych

Bardzo ważne jest, aby przyczepa/naczepa była prawidłowo dołączona, a siodło dobrze utrzymane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z dealerem DAF w celu uzyskania fachowej porady.

Trailer aankoppelen