New-Generation-DAF-XD

Nowy wymiar bezpieczeństwa

Niezrównany poziom bezpieczeństwa dla użytkowników dróg, kierowców i pasażerów

 

Bezkonkurencyjne bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na drogach w przypadku pojazdów ciężarowych często wykonujących przejazdy w obszarach miejskich jest priorytetem. Właśnie dlatego nowa generacja pojazdów DAF XD charakteryzuje się niskim położeniem kabiny, dużą przednią szybą i bardzo niskimi liniami pasów okiennych, wyznaczając nowe standardy w zakresie widoczności bezpośredniej i pośredniej przy wsparciu najnowocześniejszych technologii, takich jak DAF Digital Vision i wyjątkowy system DAF Corner View. Ponadto całkowicie nowa, wytrzymała konstrukcja kabiny, zestaw układów wspomagania kierowcy i najlepsza w tej klasie ergonomia sprawiają, że nowa generacja pojazdów DAF XD jest nowym liderem w transporcie dystrybucyjnym i specjalistycznym pod względem bezpieczeństwa.

 
 

Wyjątkowa widoczność bezpośrednia i pośrednia

Doskonała widoczność bezpośrednia na drodze ma absolutnie kluczowe znaczenie. Optymalna widoczność pośrednia jest z pewnością równie ważna, szczególnie w przypadku poruszania się drogami miejskimi, które są zatłoczone i pełne niechronionych i nieprzewidywalnych użytkowników dróg, a także usiane takimi obiektami jak słupki, stojaki rowerowe, hydranty przeciwpożarowe i słupy.

 

Zgodność z klasyfikacją 5-gwiazdkową według standardu London Direct Vision

Chyba żadne miasto na świecie nie jest bardziej zdeterminowane, aby zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem pojazdów użytkowych i niechronionych użytkowników dróg, niż Londyn. Odzwierciedla to rygorystyczny standard London Direct Vision (DVS).

Mimo że spełnienie wymogów stale zaostrzających się przepisów jest trudne dla wszystkich producentów pojazdów ciężarowych, zwłaszcza pojazdów średnich i ciężkich, firma DAF w pełni wspiera cel, jaki przyświeca wprowadzeniu DVS: uzyskanie maksymalnej widoczności bezpośredniej z pozycji kierowcy w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Pojazdy dystrybucyjne DAF XD nowej generacji wyposażone w wyjątkowe okno dodatkowe (DAF Vision Door) i system kamer DAF Corner View uzyskują maksymalną możliwą ocenę 5 gwiazdek według standardu DVS. Obrazuje to wyjątkową pozycję rynkową, jaką zajmują pojazdy z serii XD w zakresie widoczności bezpośredniej.

New-Generation-DAF-XD-london-dvs
 
New-Generation-DAF-XD-hands-on-the-wheel

Dłonie na kierownicy, wzrok na drodze

Bezpieczny kierowca, zwłaszcza w transporcie miejskim, to kierowca, który może utrzymać wzrok na drodze i zachować czujność z myślą o niechronionych użytkownikach dróg, takich jak piesi i rowerzyści. Właśnie dlatego filozofia firmy DAF „dłonie na kierownicy, wzrok na drodze” ma również zastosowanie w pojazdach XD nowej generacji.

 

Główne funkcje związane z prowadzeniem pojazdu są obsługiwane za pomocą kierownicy lub dźwigni na kolumnie kierownicy. Od włączania funkcji bezpośrednio związanych z jazdą po obsługę menu wyświetlacza cyfrowego, od sterowania skrzynią biegów TraXon po obsługę systemu audio i telefonu — wszystko jest w zasięgu ręki kierowcy.

Dodatkowe funkcje związane z prowadzeniem pojazdu są obsługiwane za pomocą fizycznych przełączników na ergonomicznie rozplanowanej desce rozdzielczej.

 
 

Inteligentne funkcje aktywnego bezpieczeństwa

Pojazdy ciężarowe DAF nowej generacji zawierają również całą gamę funkcji maksymalizujących bezpieczeństwo aktywne. Należą do nich wspomaganie hamowania, system ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu, światła hamowania awaryjnego i system DAF Turn Assist. Dodaliśmy również nowe funkcje, takie jak elektroniczny hamulec postojowy DAF zapewniający inteligentne sterowanie hamulcem postojowym, hamulec przyczepy/naczepy przy niskiej prędkości, zapewniający bezpieczne podłączanie i odłączanie przyczepy/naczepy, oraz hamulec postojowy ze wspomaganiem, zapewniający dodatkową siłę hamowania podczas postoju i wspierający kierowcę w wielu sytuacjach.

 
New-Generation-DAF-XD

Ekstremalnie mocna i wytrzymała konstrukcja kabiny

Pojazdy DAF nowej generacji mają całkowicie nową, ekstremalnie mocną i wytrzymałą konstrukcję kabiny, która chroni przed uderzeniami ze wszystkich stron. Z przodu pojazdu zastosowano pochłaniające energię uderzenia elementy karoserii, które zapewniają maksymalną ochronę. Z kolei w tylnej części kabiny znalazły się strefy zgniotu chroniące kierowcę podczas pracy przed przemieszczającymi się ładunkami. Wzmocnienie dachu zaś maksymalnie zabezpiecza osoby przebywające w kabinie w przypadku przewrócenia się pojazdu.

System bezpieczeństwa ProCaDis

Unikatowy, opatentowany przez DAF system zaprogramowanego przemieszczenia kabiny (ProCaDis) w pojazdach XD pozwala na jej kontrolowane przesunięcie na podwoziu o 400 mm w celu zapobieżenia jej odłączeniu i pochłonięcia energii uderzenia w razie zderzenia czołowego. W ten sposób system ProCaDis zapewnia nienaruszalność konstrukcji kabiny i maksymalizuje przestrzeń przeżycia dla osób znajdujących się w pojeździe.

System bezpieczeństwa CoDeS

System kontrolowanego odkształcenia kolumny kierownicy (CoDeS) firmy DAF pozwala na odsunięcie koła kierownicy od kierowcy, na przykład w przypadku uderzenia w tył przyczepy. Kolana kierowcy są chronione strefami pochłaniającymi siłę uderzenia zastosowanymi w desce rozdzielczej pojazdu nowej generacji XD.