DAF XB Electric

DAF XB Electric nowej generacji

Idealny pojazd do bezemisyjnej dystrybucji w miastach

 

Doskonale nadaje się do zrównoważonej dystrybucji miejskiej i regionalnej

DAF rozszerza swoją ofertę produktów o „zerowej emisji spalin” o nowy model DAF XB Electric. XB Electric to właściwy wybór wspierający działania zmierzające do dalszego ograniczenia emisji związków węgla. DAF XB Electric ma te same zalety — najwyższy w tej klasie komfort kierowcy, właściwości jezdne, wydajność i bezpieczeństwo — co wersja XB z silnikiem wysokoprężnym.  Nowy model DAF XB Electric jest idealnie przystosowany do zrównoważonej dystrybucji miejskiej i regionalnej. Obok wersji 16- i 19-tonowych dostępna jest wersja 12-tonowa z 17,5-calowymi kołami i pojedynczym stopniem wejściowym. Rozstawy osi rozpoczynają się od 4,2 metra.

 
DAF XB Electric

Zasięgi do 350 kilometrów

Silnik elektryczny XB Electric, w zależności od specyfikacji, zapewnia moc znamionową 120 lub 190 kW oraz nominalny moment obrotowy odpowiednio 950 i 1850 Nm (szczytowy 2600 i 3500 Nm). W celu uzyskania jak najniższego wpływu na środowisko i najwyższej trwałości DAF stosuje pozbawione kobaltu i magnezu, wysokoenergetyczne akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o wydajności energetycznej brutto od 141 do 282 kWh. Dzięki temu zasięg pojazdu XB Electric wynosi do 350 bardzo cichych kilometrów przy zerowej emisji, co z nawiązką spełnia potrzeby firm specjalizujących się w dystrybucji miejskiej.

Szybkie i wolne ładowanie

Szczególną zaletą nowego modelu DAF XB Electric jest „łączony układ ładowania”. Układ ten umożliwia ładowanie pojazdu ciężarowego za pośrednictwem zwykłej sieci energetycznej. Przydaje się to pod koniec dnia, gdy kierowca wraca do bazy. Szybkie ładowanie akumulatorów (650 V DC, 150 kW) z 20 do 80% trwa tylko 40–70 minut, w zależności od specyfikacji.

 

Pomożemy Ci przygotować się na w pełni zelektryfikowaną przyszłość

DAF może udzielić wsparcia przy przechodzeniu na transport zeroemisyjny. Możemy polecić i dostarczyć konfigurację pojazdu ciężarowego i strategię ładowania zoptymalizowane pod kątem Twojej firmy. Ponadto nasza rozbudowana sieć dealerów zapewnia udogodnienia, porady ekspertów oraz specjalny program szkoleniowy dla kierowców, umożliwiając maksymalne wykorzystanie potencjału pojazdów elektrycznych.

 
 

Bezkonkurencyjne bezpieczeństwo

Nowa ciężarówka DAF XB Electric jest dostępna z pakietem zaawansowanych układów wspomagających kierowcę, zapewniających najwyższy w swojej klasie poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Distribution-Banner-3840x1300_03

DAF Virtual Experience

Odkryj nową generację DAF XB — wybierz się na wirtualną jazdę testową i skorzystaj z wielu innych możliwości, jakie daje usługa DAF Virtual Experience!

Sprawdź
 
 
 
DAF-XB-Electric-truck-and-charger

Systemy ładowania

Firma DAF chętnie pomoże w wyborze odpowiednich systemów ładowania akumulatorów. Blisko współpracujemy z czołowymi dostawcami i mamy do wyboru wiele rodzajów stacji ładowania o różnych mocach. Opracowujemy również spersonalizowane szkolenia, których zadaniem jest pomóc kierowcom w jak najlepszym wykorzystaniu możliwości elektrycznego pojazdu ciężarowego. To kolejny przykład tego, że DAF nie ogranicza się po prostu do dostarczania najlepszych ciężarówek.

Czytaj dalej
 

Najnowsza technologia akumulatorów

Choć tego nie widać, pojazdy DAF Electric są wyposażone w jedną z największych innowacji w dziedzinie elektrycznych samochodów ciężarowych ostatnich lat: akumulator LFP. Skrót LFP pochodzi od nazw substancji chemicznych — litu, żelaza i fosforanów — które stanowią trzy główne składniki tego źródła energii.

DAF Trucks to pierwszy z największych producentów OEM, który — oczywiście po serii długich testów i szeroko zakrojonych badań — zdecydował się zastosować tego typu źródła zasilania w swoich ciężarówkach. W porównaniu z typowymi akumulatorami zawierającymi kobalt i magnez akumulatory LFP mają trzy ogromne zalety: są wyjątkowo bezpieczne, nie zawierają kobaltu i wykorzystują technologię „cell-to-pack”.

Bez kobaltu

Kobalt jest często uważany za niezbędny surowiec do produkcji akumulatorów, jednak jego zasoby nie są niewyczerpane, a jego wydobycie jest uważane za szkodliwe dla środowiska. To dobry powód, by firma DAF zaczęła szukać alternatywy, która będzie wolna od obu tych wad. Akumulatory LFP spełniają ten wymóg, co sprawia, że pojazdy DAF Electric są jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska.

DAF LFP battery

Cell-to-pack

Ponadto akumulatory LFP wykorzystują technologię „cell-to-pack”. Oznacza to, że poszczególne ogniwa można układać w stos i nie są wymagane pośrednie moduły buforujące. To znacząco zwiększa gęstość energii na litr.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Na koniec jeszcze jedna ważna zaleta. W porównaniu z typowymi akumulatorami opartymi o inne reakcje chemiczne technologia LFP zapewnia stabilność termiczną i chemiczną. Zastosowanie litu, żelaza i fosforanów nie tylko poprawiło odporność akumulatora na przegrzewanie, ale także pozwoliło wyeliminować tzw. niestabilność cieplną — reakcję łańcuchową, która zachodzi wewnątrz akumulatora. Oznacza to, że zastosowanie akumulatorów LFP redukuje do zera ryzyko samozapłonu, czyniąc pojazdy DAF Electric jeszcze bezpieczniejszymi.

 
 
 

Partner w biznesie

W zastosowaniach transportowych nie ma lepszego sposobu na uzyskanie zerowej emisji niż zakup elektrycznego pojazdu ciężarowego. Aby umożliwić tworzenie skutecznych rozwiązań, firma DAF opracowała zaawansowane narzędzia do analizy i symulacji tras. Doświadczeni konsultanci ds. sprzedaży DAF używają tych narzędzi, aby na podstawie różnych konfiguracji elektrycznych ciężarówek DAF i specyfikacji urządzeń do ładowania analizować zadania transportowe realizowane przy zerowej emisji spalin. Badają oni alternatywne rozwiązania techniczne, przekazują zrozumiałe informacje na temat efektów ich zastosowania i ustalają, jakie rozwiązanie optymalnie odpowiada wymogom transportu o zerowej emisji. Cały ten proces odbywa się w ścisłej współpracy z naszymi klientami.

 
Dealer advice

Serwis elektrycznego pojazdu ciężarowego

Elektryczny pojazd ciężarowy ma inne wymagania serwisowe niż tradycyjne ciężarówki. Dealer DAF dysponuje najbardziej aktualną wiedzą oraz specjalistami, którzy są w pełni przeszkoleni i certyfikowani w zakresie utrzymania tych ciężarówek w ruchu.

 
DAF XB

Silnik wysokoprężny o wysokich osiągach

Oprócz innowacyjnego, w pełni elektrycznego układu napędowego, nowy model DAF XB jest dostępny w wersjach z silnikami wysokoprężnymi PACCAR PX-5 i PACCAR PX-7. W silnikach tych można stosować hydrorafinowany olej roślinny (HVO), co pozwala zmniejszyć emisję CO2 nawet o 90% („od źródła do koła”).

Czytaj dalej