Download
  • niedziela, 25 sierpnia 2019
  • Eindhoven
 

Co to jest układ AEBS i dlaczego jest potrzebny?

AEBS to skrót od ang. Advanced Emergency Braking System; to półautomatyczny układ hamulcowy, zaprojektowany w celu zapobiegania kolizjom lub ograniczania ich skutków. Zapraszamy do poniższego opisu działania.

 
AEBS
 

Jak działa układ AEBS?

Sygnał radaru z przodu pojazdu ciężarowego nieustannie sprawdza, czy jest wystarczająco dużo miejsca. Jeśli zostanie przekroczony limit odległości, system początkowo wygeneruje sygnał ostrzegawczy. Jeśli kierowca nie zareaguje na sygnał, AEBS przejmie kontrolę. Pojazd zwolni możliwie jak najbardziej, aby uniknąć kolizji lub zminimalizować skutki ewentualnego uderzenia. Obejrzyj film, aby uzyskać więcej informacji.

Bezpieczne stosowanie AEBS

Należy pamiętać, że układ AEBS nie powinien być postrzegany jako wygodny sposób utrzymywania odpowiedniej odległości — to oczywiste, że kierowcy muszą być w pełni skupieni na prowadzeniu pojazdu. Kierowcy muszą także mieć możliwość określenia bezpiecznej odległości od innych użytkowników drogi. AEBS to układ awaryjnego hamuwania, który może mieć znaczenie w krytycznych sytuacjach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat układu AEBS?

Aby uzyskać więcej informacji na temat układu awaryjnego hamowania lub lepiej poznać jego sposób działania, należy skontaktować się z dealerem firmy DAF. Może on sprawdzić, czy system działa prawidłowo, a także udzielić porad na temat jego obsługi.