Download
  • czwartek, 29 sierpnia 2019
  • Eindhoven
 

Jak sprawdzić, czy poduszka powietrzna spełnia swoją funkcję?

Prawidłowo używane poduszki powietrzne zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Pojazdy ciężarowe wyposażone w poduszki powietrzne mają na kierownicy naklejkę, na której widnieje symbol poduszki powietrznej oraz napis „AIR BAG”. Poniższe wskazówki dotyczą pojazdów wyposażonych w poduszkę powietrzną:

 
Airbag
 

Kontrola poduszki powietrznej

Poduszka powietrzna działa prawidłowo, jeśli po włączeniu zapłonu na wyświetlaczu głównym pojawia się sygnał ostrzegawczy poduszki powietrznej, który znika po 5–10 sekundach. Jeśli symbol nie pojawia się w ogóle lub jest wyświetlany dłużej, oznacza to, że coś jest nie tak i należy jak najszybciej pojechać do autoryzowanego dealera firmy DAF w celu sprawdzenia poduszki powietrznej.

Wskazówki dotyczące prawidłowego podejścia do poduszek powietrznych

Poduszka powietrzna w pojazdach ciężarowych DAF jest umieszczona w optymalnie dobranym miejscu. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby nie utrudnić lub uniemożliwić właściwego działania, nie uruchomić przypadkowo itp.:

  • Nie wolno niczego przyklejać do osłony poduszki powietrznej.

  • Nie wolno opierać części ciała (tułowia, rąk, głowy, stóp itp.) o osłony poduszki powietrznej.

  • Zawsze, gdy tylko jest to możliwe, należy trzymać kierownicę za krawędź zewnętrzną, aby umożliwić rozwinięcie poduszki powietrznej bez oporu.

  • Nie wolno umieszczać niczego między kierowcą a poduszką powietrzną — innymi słowy nie wolno kłaść na kolanach zwierząt ani przedmiotów!

Wskazówki dotyczące obsługi technicznej poduszek powietrznych

Ważne jest, aby poduszka powietrzna była utrzymywana w prawidłowym stanie technicznym. Główne elementy poduszki powietrznej i układu napinacza należy wymienić po maksymalnie 15 latach. Elektroniczny moduł sterujący należy wymienić po 10 latach. Zalecamy także wykonanie poniższych czynności

  • Jeśli poduszka powietrzna nie uaktywni się po lekkim uderzeniu, należy zlecić kontrolę układu dealerowi firmy DAF.

  • Nie wolno dokonywać żadnych zmian w układzie poduszki powietrznej i napinacza.

  • Poduszkę powietrzną należy wymieniać wyłącznie u autoryzowanego dealera firmy DAF.

Masz pytania dotyczące poduszek powietrznych w pojazdach ciężarowych?

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących poduszek powietrznych w pojeździe ciężarowym lub w razie konieczności wymiany poduszki powietrznej należy skontaktować się z najbliższym dealerem firmy DAF. Ma on wieloletnie doświadczenie w obsłudze poduszek powietrznych w samochodach ciężarowych i chętnie udzieli pomocy.