Download
  • czwartek, 29 sierpnia 2019
  • Eindhoven
 

Oświetlenie pojazdu ciężarowego: wszystko o widoczności

Firma DAF kładzie najwyższy nacisk na tworzenie i wdrażanie rozwiązań, które pozwolą zapewnić zarówno kierowcom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego, jak najlepszą widoczność otoczenia i samego pojazdu ciężarowego. Kluczową rolę w tej kwestii pełni oświetlenie pojazdu. Większość rozwiązań oświetleniowych w nowoczesnych pojazdach ciężarowych bazuje na diodach LED. Zmniejsza to zużycie energii, a zarazem zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zapraszamy do poniższego opisu zagadnień związanych z oświetleniem i widocznością pojazdów ciężarowych.

 
LED
 

Oświetlenie pojazdów ciężarowych: od halogenów do diod LED

Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy ciężarowe są wyposażone w żarówki halogenowe lub LED, przy czym tradycyjna żarówka halogenowa jest najtańszą opcją. Żarówka halogenowa emituje światło dzięki żarnikowi, który ulega zużyciu. Żarówka LED jest wyposażona w diody elektroluminescencyjne, które po prostu zawodzą. Chociaż technologia podnosi koszt układu oświetlenia, zapewnia jednak również jego dłuższą żywotność. Strumień światła emitowanego przez diody LED jest większy, szerszy i głębszy, a kolor biały jest mniej uciążliwy dla kierowców. Ze względu na te zalety dioda LED jest obecnie głównym źródłem światła w naszych pojazdach.

Postrzeganie oświetlenia pojazdów ciężarowych przez ludzi

Nie wolno lekceważyć postrzegania światła przez ludzi. Istnieje wiele czynników, które wpływają na sposób interpretacji światła przez ludzkie oko, w tym intensywność, rozrzut i kolor światła, a także położenie człowieka względem światła. W firmie DAF łączymy wszystkie perspektywy, aby osiągnąć optymalny punkt. W rezultacie opracowano wyjątkowy kolor światła DAF z myślą o optymalizacji wydajności w najbardziej typowych sytuacjach.

Dodatkowe oświetlenie pojazdu ciężarowego

Jak można się spodziewać, każdy pojazd ciężarowy DAF jest wyposażony we wszystkie standardowe światła potrzebne do bezpiecznej jazdy. Można również kupić dodatkowe żarówki i akcesoria zwiększające widoczność — od świateł sygnałowych i kierunkowskazów po światła obrysowe i robocze. W przypadku montażu dodatkowych świateł w pojeździe ciężarowym należy pamiętać o uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa, ponieważ nie jest dozwolone instalowanie zbyt intensywnego oświetlenia. Jeśli światła stanowią przeszkodę lub oślepiają kierowców nadjeżdżających z przeciwka, pojazd ciężarowy może nie przejść corocznego przeglądu technicznego. Dealerzy firmy DAF znają określone rodzaje oświetlenia, które zostały dopuszczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, dlatego zawsze można poprosić dealera o poradę.

Najlepsza wskazówka dotycząca oświetlenia pojazdów ciężarowych

Kurosch Asghari, specjalista ds. systemów oświetlenia zewnętrznego pojazdów w DAF Trucks, mówi: „Nigdy nie dotykaj soczewki reflektora! Jest on wykonany z poliwęglanu z powłoką ultrafioletową, która chroni go przed promieniowaniem UV. W przypadku uszkodzenia powłoki (np. w wyniku zeskrobywania lodu zimą) osłona zmieni kolor na żółty. Jest to niepraktyczne, niebezpieczne i ma wpływ na wygląd pojazdu ciężarowego. Można wypolerować żółte szkło, ale ponownie zżółknie ono w ciągu kilku miesięcy. Byłaby to wielka szkoda! Jeśli nie będziesz dotykać świateł, będą one wciąż wyglądały jak nowe, nawet po 10 latach”.

Jak więc wyczyścić te światła, jeśli się zabrudzą?

Za każdym razem postępuj zgodnie z poniższymi czterema wskazówkami:

  • Do czyszczenia świateł używaj wyłącznie miękkiej gąbki

  • Używaj specjalnego środka do mycia okien lub samej wody z mydłem

  • Nie używaj skrobaczki do lodu i nie korzystaj z automatycznych myjni samochodowych

  • Podczas korzystania z myjki ciśnieniowej zachowaj odległość co najmniej 50 cm

Masz pytania dotyczące oświetlenia pojazdów ciężarowych?

Aby uzyskać więcej informacji na temat oświetlenia pojazdów ciężarowych lub zasad dotyczących dodawania świateł do pojazdu, skontaktuj się z najbliższym dealerem firmy DAF, który z przyjemnością przekaże dodatkowe informacje i porady dotyczące oświetlenia.