Ferro-Sped-2000-Kft-image

W jaki sposób pracownicy browaru rodzinnego Swinkels Family Brewers

przeprowadzają codzienne czynności kontrolne w pojazdach ciężarowych?

 

Przed rozpoczęciem jazdy warto sprawdzić, czy samochody ciężarowe działają prawidłowo. DAF zaleca przeprowadzanie określonych codziennych czynności kontrolnych w pojazdach ciężarowych, ale co to oznacza w praktyce? Co zrobić, jeśli jesteś odpowiedzialny za całą flotę pojazdów? Przeprowadziliśmy rozmowę z Fransem-Jozefem, kierownikiem floty w browarze rodzinnym Swinkels Family Brewers. Z dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób koordynuje on te codzienne czynności.

Procedura przeprowadzania codziennych czynności kontrolnych w ciężarówce

Frans-Jozef objaśnia codzienne czynności, które wykonuje się w browarze rodzinnym Swinkels Family Brewers: „Codziennie rano przed wyruszeniem w trasę nasi kierowcy sprawdzają swoje ciężarówki. Kontrolują stan opon i świateł, wykonują obchód pojazdu i zaglądają pod podwozie. Czy widać jakieś plamy albo cokolwiek nietypowego? Na koniec sprawdzają deskę rozdzielczą. Tutaj można odczytać niemal wszystkie informacje, dzięki czemu codzienna kontrola jest nieco łatwiejsza niż w poprzednich latach. Obecnie zajmuje kierowcy nie więcej niż 10–15 minut”.

Dlaczego codzienna kontrola jest tak ważna?

Frans-Jozef: „Nie mamy zbyt wielu problemów z ciężarówkami DAF. To trwałe pojazdy o dużej odporności na uszkodzenia. Jednak w naszym browarze Swinkels Family Brewers bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego kwestia codziennych kontroli nie podlega negocjacjom. Podjęliśmy świadomą decyzję, aby to zadanie powierzyć naszym kierowcom. W końcu to oni znają swoje samochody ciężarowe lepiej niż ktokolwiek inny i niezwłocznie zauważają nawet najdrobniejsze hałasy lub nieprawidłowości. Dzięki przeprowadzaniu codziennych czynności kontrolnych dowiadujemy się natychmiast o każdym problemie. Nie ryzykujemy.

Umowa serwisowa z dealerem a własny warsztat

Co się stanie, jeśli pojazd ciężarowy nie przejdzie porannej kontroli? „Jeżeli chodzi o jakiś drobny problem, na przykład o przepaloną żarówkę w kabinie, kierowca przekazuje odpowiednią informację do planisty, który następnie umawia wizytę u naszego dealera. Jeżeli chodzi o coś bardziej istotnego, samochód ciężarowy trafia do niego od razu”, wyjaśnia Frans-Jozef. „Kiedyś prowadziliśmy własny warsztat, ale to rozwiązanie przestało być opłacalne z uwagi na fakt, iż szybkie naprawianie innowacyjnych pojazdów ciężarowych wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Mniej więcej 12 lat temu zdecydowaliśmy się na umowę serwisową z dealerem firmy DAF, firmą De Burgh z siedzibą w Son, co okazało się bardzo wygodne”.

Sieć dealerów DAF

„Firma De Burgh zapewnia nam doskonałą obsługę i utrzymujemy z nią stały kontakt. Jej pracownicy wykonują dla nas coroczny przegląd i serwis, a także wszelkie wymagane naprawy. Siedziba znajduje się bardzo blisko naszej, co sprawdza się naprawdę dobrze. Firma ta zajmuje się naszą flotą również wtedy, gdy kierowcy przytrafi się problem w innej części kraju. Możemy zawsze polegać na usługach każdego dealera firmy DAF, niezależnie od tego, gdzie znajduje się nasz pojazd. Nasze ciężarówki pracują wyłącznie w Holandii, w której sieć dealerów funkcjonuje doskonale. Wszelkie wymagane formalności są załatwiane za nas, dzięki czemu nigdy nie czekamy długo na obsługę. Organizacja serwisowa firmy DAF została dobrze przemyślana”.

Najlepsza wskazówka dla menedżerów floty

Frans-Jozef ma kolejną dobrą wskazówkę dla menedżerów flot pojazdów: „Zawsze angażuj swoich kierowców! Co jakiś czas spotykamy się z naszymi kierowcami i dowiadujemy się, co myślą o różnych sprawach. Jakie są ich wymagania dotyczące ciężarówki? Co można poprawić i jak uczynić ich pracę bardziej wydajną? Spędzają całe dnie za kierownicą, więc postrzegam ich jako ekspertów. Wielu z nich ma także wielką słabość do marki DAF. Niektórzy kierowcy do tego stopnia starają się chronić swoje ciężarówki, że nie chcą aby były eksploatowane w trakcie ich wakacji. Chcą mieć pewność, że każda inna osoba, która je prowadzi jest tak samo ostrożna jak oni. Jeśli ktoś tak bardzo dba o samochód ciężarowy, to nawet po dziesięciu latach eksploatacji trudno na nim znaleźć ślady użytkowania”.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat codziennych czynności kontrolnych?

Jeśli podczas codziennej kontroli natrafisz na coś nieoczekiwanego lub będziesz mieć jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami. Nasi mechanicy mają wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu czynności kontrolnych.

Odwiedź stronę SwinkelsFamilybrewery.com