DAF-Trucks-introduces-LF-Electric

DAF LF Electric — pojazd ciężarowy o zerowym poziomie emisji spalin przeznaczony do dystrybucji miejskiej

DAF rozszerza swoją ofertę najwyższej klasy pojazdów elektrycznych

 
Download
  • środa, 27 stycznia 2021
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

Firma DAF Trucks przedstawia LF Electric — w pełni elektryczny 19-tonowy pojazd do dystrybucji miejskiej. Pojazd wyposażony w najnowocześniejsze technologie ma zasięg do 280 kilometrów.

 

Firma DAF jest liderem w dziedzinie elektrycznych układów napędowych do pojazdów użytkowych. Jako pierwszy europejski producent pojazdów ciężarowych wprowadziła na rynek w pełni elektryczny ciągnik siodłowy — model CF Electric (masa całkowita zestawu do 37 ton) — przeznaczony głównie do prowadzenia dostaw do supermarketów i transportu między miastami. Niedawno rozszerzyła gamę pojazdów z napędem elektrycznym o model 6×2 CF Electric na podwoziu pod zabudowę ze skrętną osią tylną (masa całkowita pojazdu do 29 ton), który doskonale sprawdza się w zastosowaniach takich jak wywóz odpadów, jednocześnie zapewniając zerowy poziom emisji spalin. 
Kierowcy renomowanych przedsiębiorstw z sektora transportu pokonali już setki tysięcy kilometrów w pojazdach CF Electric, co przełożyło się na bogate doświadczenie firmy DAF w zakresie technologii elektrycznych układów napędowych. Nowy model LF Electric to najnowszy produkt firmy DAF, w którym zastosowano w pełni elektryczny układ napędowy.

Regularne trasy

Silnik elektryczny w pojeździe LF Electric ma moc znamionową 250 kW (wartość szczytowa — 370 kW) oraz nominalny moment obrotowy 1200 Nm (wartość szczytowa — 3700 Nm). Czerpie energię z akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) o wydajności energetycznej brutto 282 kWh (wydajność użyteczna — 254 kWh). Dzięki temu model LF Electric ma zasięg aż 280 km. Gwarantuje również cichą pracę i zerowy poziom emisji zanieczyszczeń, spełnia więc z nawiązką potrzeby firm specjalizujących się w dystrybucji miejskiej. 

Akumulatory najnowszej generacji

Firma DAF stosuje tzw. akumulatory LFP (litowo-żelazowo-fosforanowe) we wszystkich w pełni elektrycznych pojazdach. To akumulatory najnowszej generacji, niezawierające kobaltu ani magnezu i zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Mają one również ulepszoną konstrukcję, co przekłada się na większą gęstość energii na litr. Dzięki swoim właściwościom chemicznym zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa termicznego. Akumulatory LFP są objęte 6-letnią gwarancją, co potwierdza, że firma DAF kładzie duży nacisk na ich efektywność, niezawodność i trwałość.

Wolne i szybkie ładowanie 

Nowy model DAF LF Electric wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju układem wieloźródłowego ładowania. Ten układ umożliwia uzupełnienie energii w bateriach  pojazdu ciężarowego za pośrednictwem zwykłej sieci energetycznej. Przydaje się to pod koniec dnia, gdy kierowca wraca do bazy. W trybie ładowania wolnego (Prąd zmienny 400 V, 22 kW, 3-fazowy) naładowanie akumulatorów od 20% do 80% trwa 6,5 godziny. Na pełne naładowanie (od 0% do 100%) potrzeba maksymalnie 12 godzin. W przypadku dostępności odpowiedniej instalacji szybkie ładowanie akumulatorów (Prąd stały 650 V, 150 kW) z poziomu 20% do poziomu 80% trwa jedynie 60 minut, a pełne — 2 godziny. 

Dostępność układu e-PTO

Nowy model DAF LF Electric można kupić z układem e-PTO 400 V służącym do zasilania wyposażenia dodatkowego, takiego jak elektryczny system chłodzenia czy dźwig elektrohydrauliczny. Eliminuje to konieczność stosowania osobnego generatora i zapewnia, że dystrybucyjny pojazd ciężarowy nie emituje żadnych spalin.

Dwie opcje rozstawu osi 

Początkowo model LF Electric będzie dostępny jako 19-tonowy pojazd ciężarowy na podwoziu pod zabudowę, z dwiema opcjami rozstawu osi — 5,3 lub 5,85 m. Dopuszczalna ładowność to 11 700 kg, dzięki czemu pojazdu można używać w większości zastosowań w zakresie dystrybucji miejskiej. 

Korzyści wynikające z zastosowania rozwiązań znanych z serii LF 

Oczywiście kierowcy pojazdu LF Electric mogą liczyć na te same korzyści co w modelach pokrewnych wyposażonych w silnik spalinowy. Jak każdy pojazd z serii LF zapewnia łatwy dostęp do kabiny, doskonałą widoczność w każdym kierunku, wysoki poziom komfortu i najmniejszy promień skrętu w branży. Te wszystkie zalety przekładają się na doskonałą zwrotność. To idealny pojazd ciężarowy dla każdego kierowcy pracującego w dystrybucji miejskiej.
Produkcja pojazdu DAF LF Electric, który został opracowany w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwem Dana Inc., rozpocznie się w maju, w brytyjskich zakładach Leyland Trucks.

DAF LF Electric | Podwozie pod zabudowę — specyfikacja techniczna

Podwozie 19-tonowe, 4×2
Rozstaw osi 5300 mm lub
5850 mm 
Masa własna podwozia 7300 kg
Ładowność 11 700 kg
Silnik elektryczny Dana, z magnesami trwałymi 
Moc 250 kW (znamionowa) / 370 kW (szczytowa)
Moment obrotowy 1200 Nm (znamionowy) / 3700 Nm (szczytowy)
Pojemność akumulatora 282 kWh (pojemność użyteczna 254 kWh)
Zasięg (akumulator naładowany w 100%)    do 280 km

Szybkie ładowanie akumulatorów (moc ładowarki 150 kW)
20% ->  80%           1 godz. 
0% -> 100% 2 godz. 

Ładowanie wolne w nocy (moc ładowarki 22 kW)
20% ->  80% 6,5 godz.
0% -> 100% 12 godz. 

 
 
 
 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens