DAF-Trucks-Flanders-3000000-axles-in-50-years

Fabryka DAF Trucks we Flandrii — 3 miliony osi w ciągu 50 lat

Inwestycje w zakłady produkcyjne pozostaną na wysokim poziomie

 
Download
  • czwartek, 30 września 2021
  • Westerlo
  • DAF Trucks N.V.
 

W zeszłym tygodniu w fabryce osi DAF Trucks Vlaanderen wyprodukowano trzymilionową oś — to kamień milowy, który zbiegł się w czasie z 50. rocznicą powstania tego belgijskiego zakładu położonego w miejscowości Westerlo. Dzięki dużym inwestycjom w nowoczesne zakłady produkcyjne niedawno rozpoczęto produkcję nowej generacji niezwykle wydajnych osi tylnych. 

 

Aby zapewnić optymalną wydajność i zagwarantować sprawność układów napędowych, DAF Trucks od wielu lat opracowuje i produkuje niemal wszystkie osie do swoich pojazdów. W 1971 roku produkcja osi została przeniesiona do fabryki w Westerlo, gdzie wytwarzane są również wysokiej jakości kabiny DAF.

W zakładzie zlokalizowanym przy drodze E313 łączącej Liège i Antwerpię każdego dnia produkowanych jest ponad 600 osi przednich i tylnych. George Beekwilder, kierownik zakładu w fabryce osi, tłumaczy: „Z uwagi na wyjątkowy charakter każdego pojazdu ciężarowego osie również są dokładnie dopasowywane do konkretnego zastosowania. Osie przednie, prowadzące i pchane, układy posobne z jedną lub dwiema osiami napędzanymi, osie skrętne, osie ze zwolnicą lub bez niej — możliwości oferowane przez firmę DAF są nieograniczone. Osie w naszej fabryce są wytwarzane na tej samej zasadzie, co pojazdy w fabrykach w Eindhoven i Leyland — na zamówienie klienta. Pozwala to zagwarantować optymalną wydajność i maksymalną sprawność każdego pojazdu”.

Główny dostawca dla producentów autobusów

Oprócz osi do pojazdów ciężarowych w DAF Trucks Vlaanderen co roku produkuje się kilka tysięcy osi dla producentów autobusów i autokarów, jak również pojazdów specjalistycznych. Osie te używane są na całym świecie, zwykle w połączeniu z silnikami PACCAR, także konstruowanymi przez firmę DAF.

Bardziej wydajnie

Dla laika dzisiejsze osie wydają się wyglądać tak samo, jak w przeszłości. Jednak na przestrzeni ostatnich kilku dekad osie wytwarzane przez firmę DAF przeszły gruntowną przemianę. Stały się znacznie lżejsze, a jednocześnie bardziej wytrzymałe i sztywne, co gwarantuje optymalną żywotność. Poczyniono również istotne kroki w zakresie wydajności — wprowadzono na przykład nowy proces obróbki skrawaniem, który umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne i skuteczne zazębianie kół zębatych w mechanizmie różnicowym. 

Nowa generacja osi tylnych

Z perspektywy wydajności tylne osie w modelach DAF XF, XF i XG⁺ przeznaczonych do transportu długodystansowego, których produkcja rozpocznie się w pierwszej połowie października, stanowią kolejny duży krok naprzód. Osie te są nie tylko znacznie lżejsze i bardziej wytrzymałe niż wcześniej, ale również — co najważniejsze — o 3% bardziej wydajne. Osiągnięto to poprzez ograniczenie strat spowodowanych tarciem w obudowie osi dzięki zastosowaniu nowych łożysk i uszczelek zębnika oraz niższego poziomu oleju.   

Inwestycje w procesy

Beekwilder ujawnia, że to jeszcze nie koniec zmian. „Obecnie DAF inwestuje dziesiątki milionów w fabrykę osi, tak abyśmy mogli kontrolować cały proces produkcji — od spawania i piaskowania po produkcję piast. Zapewni to ogromne korzyści firmie DAF i jej klientom, jako że pojazdy i osie będą do siebie zawsze idealnie dopasowane, co zagwarantuje optymalną żywotność, wysoką wydajność i najniższy możliwy koszt eksploatacji na kilometr”.

Ochrona ludzi i planety

Inwestycje przyniosą ogromne korzyści 600 pracownikom fabryki osi o powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych, nie wspominając o środowisku. „Maszyny pracują coraz ciszej, a najbardziej wymagające zadania będą wykonywane przez nowoczesne roboty. Większa dbałość o ochronę środowiska w ramach naszych procesów doprowadziła między innymi do ograniczenia ilości odpadów chemicznych aż o 98%. W ten sposób ergonomia i troska o środowisko naturalne mogą iść w parze z dalszym ulepszaniem jakości i wydajności”.

 
 
 
 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens