Download
  • wtorek, 14 listopada 2023
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

DAF XB nowej generacji zadebiutuje na Solutrans

DAF prezentuje XB Electric wraz z modelami XD Electric, XFC i XG+

Seria DAF XB nowej generacji będzie miała światową premierę na wystawie Solutrans w Lyonie we Francji, zaplanowanej na 21–25 listopada. W centrum uwagi znajdzie się model XB Electric — pierwszy w Europie 12-tonowy elektryczny pojazd ciężarowy do dystrybucji miejskiej. Na stoisku DAF w hali 5 będą mu towarzyszyć modele XD Electric do bezemisyjnej dystrybucji regionalnej, XFC do zastosowań budowlanych oraz „flagowy” XG+ do transportu długodystansowego. To doskonałe potwierdzenie tego, że DAF oferuje idealny pojazd ciężarowy do każdego zadania transportowego.

 

 
New Generation DAF XB to make its debut at Solutrans
 

DAF Trucks z dumą prezentuje swoje nowe pojazdy do dystrybucji miejskiej w klasie od 7,5 do 19 ton: ciężarówki DAF XB nowej generacji. Pojazdy te bezproblemowo łączą w sobie świadomość ekologiczną z niezrównanym poziomem wydajności, bezpieczeństwa i komfortu, bazując na bogatej i wielokrotnie nagradzanej ofercie produktów DAF.

Seria DAF XB, obejmująca również budowlaną wersję XBC, to szeroka gama wysoce wydajnych, bezemisyjnych pojazdów z napędem elektrycznym, które są dostępne w wariantach 12-, 16- i 19-tonowych. Pojazdy te zaprojektowano z myślą o wsparciu firm transportowych w dążeniu do transportu drogowego o zerowej emisji spalin i stanowią one punkt odniesienia dla zrównoważonej dystrybucji miejskiej.

DAF XB Electric

DAF był pierwszym europejskim producentem, który wprowadził na rynek gamę pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym. Pełny asortyment modeli XB Electric o zerowej emisji spalin ponownie podkreśla wiodącą pozycję firmy DAF w dziedzinie ochrony środowiska.

Prezentowany na wystawie Solutrans kompaktowy, 12-tonowy model XB Electric z jednym stopniem wejściowym idealnie nadaje się do bezemisyjnej dystrybucji miejskiej. Daje klientom możliwość wyboru różnych opcji rozstawu osi, począwszy od 4,2 metra. Z myślą o zastosowaniach wymagających większej ładowności XB Electric jest również dostępny w konfiguracjach 16- i 19-tonowych.

Silnik elektryczny nowego modelu DAF XB Electric zapewnia moc znamionową na poziomie 120 lub 190 kW, w zależności od specyfikacji, oraz znamionowy moment obrotowy wynoszący 950 i 1850 Nm (szczytowy: odpowiednio 2600 i 3500 Nm). Pozbawione kobaltu i magnezu akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o wysokiej gęstości zapewniają pojemność od 141 do 282 kWh i tym samym zasięg do 350 kilometrów przy zerowej emisji i minimalnym poziomie hałasu.

DAF XD Electric: doskonała bezemisyjna dystrybucja

Model XD Electric prezentowany podczas Solutrans w Lyonie to najlepszy pojazd do regionalnej i krajowej dystrybucji bez emisji spalin, w tym do zaopatrywania supermarketów i wywozu odpadów. Jest on napędzany wydajnym i niezawodnym silnikiem elektrycznym z magnesem trwałym – PACCAR EX-D1 lub PACCAR EX-D2 – o mocy od 170 kW/230 KM do 350 kW/480 KM. Aby umożliwić idealne dopasowanie tych pojazdów elektrycznych do potrzeb klienta, dostępny jest pełny wybór zestawów akumulatorów obejmujących od 2 do 5 pakietów, które zapewniają zerową emisję spalin na dystansie nawet do 500 kilometrów. Przy umiejętnym zarządzaniu trasami, pojazdem i ładowaniem XD Electric może przejechać imponujący dystans 1000 kilometrów dziennie.

DAF XFC przystosowany do wymagających warunków

Trzeci pojazd DAF-a prezentowany na stoisku firmy na Solutrans to DAF XFC do zastosowań specjalistycznych i budowlanych. Model XFC jest dostępny z jedną lub dwiema osiami napędowymi i jest przeznaczony do najtrudniejszych prac w wymagających warunkach. Może być wyposażony w silnik PACCAR MX-11 o pojemności 10,8 litra lub 13-litrową jednostkę PACCAR MX-13, a dzięki niskiej masie własnej zapewnia dużą ładowność. Ten wszechstronny, wytrzymały samochód ciężarowy ma duży kąt natarcia i duży prześwit, a jego wyjątkowa stylistyka zewnętrzna obejmuje solidny zderzak, mocną kratę wlotu powietrza oraz stalową osłonę chłodnicy. Model DAF XFC jest dostępny w konfiguracjach osi 4x2, 6x4 i 8x4.

Flagowy model DAF XG+

DAF XG+ to model flagowy nowej generacji pojazdów ciężarowych DAF. Reprezentuje on przyszłość ciężarówek długodystansowych i w pełni wykorzystuje możliwości, jakie dają nowe europejskie przepisy dotyczące mas i wymiarów. Niezwykle przestronna i wysoce aerodynamiczna konstrukcja pozwala uzyskać najwyższą możliwą oszczędność paliwa, a nisko umieszczone krawędzie dolne szyb zapewniają imponującą widoczność bezpośrednią. Ponadto model XG+ oferuje aż 12,5 m3 przestrzeni roboczej i mieszkalnej, co przekłada się na niezrównany komfort kierowcy.

Szeroka gama usług

Podczas Solutrans DAF przedstawi również szeroką gamę usług — od niezwykle konkurencyjnych usług PACCAR Financial po dostosowane do indywidualnych potrzeb kontrakty serwisowe DAF MultiSupport. Aby wspierać klientów w procesie przechodzenia na bezemisyjny transport drogowy, DAF oferuje różnorodną gamę rozwiązań do ładowania za pośrednictwem PACCAR Parts, a także doradztwo w zakresie planowania tras i ładowania oraz specjalne szkolenia dla kierowców w celu optymalnego wykorzystania możliwości pojazdów.

„Silna obecność”

Renaud Dehillotte, dyrektor zarządzający DAF Trucks France: „Francja jest drugim co do wielkości rynkiem pojazdów ciężarowych w Europie, na którym firma DAF ma silną pozycję za sprawą wielokrotnie nagradzanych serii pojazdów ciężarowych XD, XF, XG i XG+ nowej generacji oraz naszych wiodących w branży usług. Teraz, wraz ze światową premierą serii DAF XB nowej generacji na wystawie Solutrans, dodajemy kolejny rozdział do naszej historii sukcesów. W 2022 roku DAF odnotował rekordowy (15,4 proc.) udział we francuskim rynku pojazdów ciężkich, a wspólnie z naszą profesjonalną siecią dealerską dołożymy wszelkich starań, aby w kolejnych latach w dalszym ciągu poprawiać naszą silną pozycję rynkową we Francji, zarówno w segmencie ciągników siodłowych, jak i pojazdów specjalistycznych oraz dystrybucyjnych”.

 

 
 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens