DAF-announces-new-DAF-XB-city-distribution-truck-2023078a-hh

DAF przedstawia pojazdy ciężarowe DAF XB nowej generacji do dystrybucji miejskiej

Nowoczesne elektryczne układy napędowe podkreślają zaangażowanie firmy DAF w ochronę środowiska

 
Download
 • środa, 23 sierpnia 2023
 • Eindhoven
 • DAF Trucks N.V.
 

DAF wprowadza na rynek pojazdy ciężarowe DAF XB nowej generacji — pełną serię pojazdów dystrybucyjnych w klasach od 7,5 do 19 ton DMC. Model XB to również szeroka gama pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym, które wspierają firmy transportowe w przejściu na poziom zerowej emisji. Nowe ciężarówki DAF XB łączą w sobie minimalny wpływ na środowisko naturalne z najwyższym w swojej klasie poziomem wydajności, bezpieczeństwa i komfortu.

 
 • Debiutująca na rynku seria DAF XB wyznacza nowe standardy dla pojazdów do dystrybucji miejskiej i regionalnej 
  - Rozwiązania doskonale dostosowane do indywidualnych potrzeb w klasach od 7,5 do 19 ton
  - Minimalny wpływ na środowisko w połączeniu z najwyższym w swojej klasie poziomem wydajności, bezpieczeństwa i komfortu.
 • Bezemisyjna dystrybucja miejska
  - Wersje 12, 16 i 19 t
  - Zasięg nawet do 350 kilometrów
  - Ładowanie akumulatora od 20 do 80 proc. w czasie 40–70 minut
  - Wyspecjalizowane wsparcie w drodze do elektromobilności: Dnooradztwo w zakresie konfiguracji i planowania tras, a także szkolenia i ładowarki PACCAR
 • Mocne i wydajne silniki PACCAR PX-5 i PX-7 
  - Od 124 kW (170 KM) do 227 kW (310 KM)
  - Maksymalny moment obrotowy dostępny przy niskich prędkościach obrotowych silnika pozwalający zmniejszyć obroty i obniżyć zużycie paliwa
  - 8-biegowa, w pełni automatyczna skrzynia biegów PowerLine
  - Gotowe na HVO (redukcja emisji CO₂ nawet o 90% „od źródła do koła”)
 • Nowy standard bezpieczeństwa
  - Pełny zestaw systemów ADAS
  - Doskonała widoczność bezpośrednia
 • Nowy standard komfortu kierowcy
  - Wysokiej jakości kabiny Day, Extended Day i Sleeper Cab 
  - Łatwe wsiadanie i wysiadanie
  - Nowy, konfigurowalny wyświetlacz cyfrowy
  - Najlepsza w swojej klasie zwrotność
 • Nowy model DAF XBC do zastosowań budowlanych
  - Duży prześwit wynoszący 255 mm
  - Doskonały kąt natarcia na poziomie 25 stopni

 

Dzięki kompletnej gamie zupełnie nowych pojazdów ciężarowych, którą tworzą modele XD, XF, XG i XG⁺ do transportu długodystansowego oraz zastosowań dystrybucyjnych i specjalistycznych, firma DAF wyznaczyła w ciągu ostatnich 18 miesięcy nowe standardy w zakresie wydajności, emisji spalin, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. Pojazdy XB nowej generacji — w tym model XBC do zastosowań budowlanych — uzupełniają bogatą, wielokrotnie nagradzaną gamę najnowocześniejszych produktów DAF.

Zeroemisyjna dystrybucja miejska

DAF był pierwszym europejskim producentem pojazdów ciężarowych, który wprowadził na rynek kompletną gamę elektrycznych pojazdów ciężarowych z zasilaniem akumulatorowym. Z kolei dzięki modelom XD Electric i XF Electric nowej generacji, holenderska marka jeszcze bardziej umocniła swoją wiodącą pozycję w dziedzinie ochrony środowiska.

W 2023 roku DAF rozszerza swoją ofertę produktów o zerowej emisji spalin o nowy model DAF XB Electric — idealne rozwiązanie do zrównoważonej dystrybucji miejskiej i regionalnej. Obok wersji 16- i 19-tonowych dostępna jest wersja o DMC 12t z 17,5-calowymi kołami i pojedynczym stopniem wejściowym. Rozstawy osi rozpoczynają się od 4,2 metra.

Silnik elektryczny modelu XB Electric, w zależności od specyfikacji, zapewnia moc znamionową 120 lub 190 kW oraz nominalny moment obrotowy odpowiednio 950 i 1850 Nm (w tym maksymalny do 2600 i 3500 Nm). W celu uzyskania jak najniższego wpływu na środowisko i najwyższej trwałości DAF stosuje bezpieczne, pozbawione kobaltu i magnezu, akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) o wysokiej gęstości i wydajności energetycznej brutto od 141 do 282 kWh. Dzięki temu zasięg pojazdu XB Electric wynosi nawet 350, bardzo cichych kilometrów przy zerowej emisji spalin i minimalnym poziomie hałasu, co z nawiązką spełnia potrzeby firm specjalizujących się w dystrybucji miejskiej.

Szybkie i wolne ładowanie

Szczególną zaletą nowego modelu DAF XB Electric jest „Łączony Układ Ładowania”. Dzięki niemu pojazd można ładować za pośrednictwem zwykłej sieci elektrycznej, co idealnie sprawdza się, gdy pod koniec dnia wraca on do bazy. Dostępne jest również szybkie ładowanie akumulatorów (650 V DC, 150 kW), co pozwala na uzupełnienie poziomu energii z 20 do 80 proc. w ciągu zaledwie 40–70 minut (w zależności od specyfikacji).

Aby optymalnie wspierać klientów przy przechodzeniu na bezemisyjny transport drogowy, kompleksowa oferta firmy DAF obejmuje również szeroką gamę rozwiązań w zakresie ładowania, porady dotyczące planowania tras i uzupełniania energii oraz specjalne szkolenia dla kierowców, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości i zasięg pojazdów.

Wysokowydajne silniki PACCAR

Oprócz innowacyjnego, w pełni elektrycznego układu napędowego, nowy model DAF XB jest dostępny z 4-cylindrowymi silnikami PACCAR PX-5 o pojemności 4,5 litra oraz 6-cylindrowymi silnikami PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 litra i mocy od 124 kW (170 KM) do 227 kW (310 KM). Te nowoczesne i wydajne jednostki napędowe osiągają maksymalny moment obrotowy przy niskich prędkościach obrotowych, co pozwala zmniejszyć obroty i obniżyć zużycie paliwa.

PACCAR PX-5

124kW (170KM)

700Nm

przy 1100–1700obr./min

 

139kW (190KM)

750Nm

przy 1200–1700obr./min

 

153kW (210KM)

800Nm

przy 1300–1700obr./min

PACCAR PX-7

167kW (230KM)

900Nm

przy 900–1800obr./min

 

189kW (260KM)

1000Nm

przy 1000–1700obr./min

 

212kW (290KM)

1100Nm

przy 1100–1600obr./min

 

227kW (310KM)

1200Nm

przy 1200–1500obr./min

W silnikach PACCAR PX-5 i PX-7 można stosować hydrorafinowany olej roślinny (HVO), co pozwala zmniejszyć emisję CO₂ nawet o 90% („od źródła do koła”).

Automatyczne skrzynie biegów PowerLine

Modele DAF XB z silnikami PX-5 i PX-7 są oferowane w połączeniu z 8-biegową, w pełni automatyczną skrzynią biegów PowerLine, która charakteryzuje się optymalnym zestopniowaniem poszczególnych przełożeń. Co więcej, skrzynia zmienia biegi utrzymując wysoki moment obrotowy silnika, co przekłada się na wygodną i sprawną jazdę. Ponadto przekładnia zapewnia doskonałą zwrotność przy niskiej prędkości dzięki funkcji szybkiego ruszania urge-to-move po zwolnieniu pedału hamulca.

Do pojazdów z serii DAF XB dostępne są również 6- i 9-biegowe manualne przekładnie, natomiast do zastosowań specjalnych można zamówić w pełni automatyczne skrzynie biegów Allison.

Pojazdy przyjazne dla producentów zabudów

Najlepsza w swojej klasie wydajność pojazdu jest również osiągana za sprawą szerokiej gamy rozstawów osi (do 6,9 m) i długości podwozia, co pozwala na montaż zabudów mierzących nawet powyżej 9 metrów. Dzięki temu każdy pojazd można idealnie dostosować do potrzeb danego użytkownika. Niska masa własna zapewnia najwyższą ładowność i optymalny zwrot z inwestycji na kilometr, natomiast podwozie serii XB jest wyposażone w nową siatkę otworów, ułatwiającą montaż zabudów. Nowością są wstępnie zdefiniowane warianty podwozia z przeniesionymi układami wydechowymi, akumulatorami oraz zbiornikami paliwa i powietrza, przeznaczone specjalnie do zamiatarek i wywrotek.

Nowy standard bezpieczeństwa

Nowa ciężarówka dystrybucyjna DAF XB jest dostępna z pakietem zaawansowanych układów wspomagających kierowcę, zapewniających najwyższy w swojej klasie poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Zaawansowany awaryjny układ hamulcowy (Advanced Emergency Braking System, AEBS) jest wyposażony zarówno w radar, jak i kamerę, dzięki którym informuje kierowców o szczególnie narażonych użytkownikach dróg znajdujących się przed pojazdem (Drive-off Assist). Układ Event Data Recorder rejestruje obrazy i dane po aktywacji ostrzeżenia dotyczącego układu hamulcowego AEBS, a DAF Turn Assist ostrzega o obecności rowerzystów czy pieszych w martwych polach pojazdu. Z kolei układ DAF Drowsiness Detection monitoruje czujność kierowcy i ostrzega o konieczności przerwania jazdy.

Ponadto każdy pojazd XB jest wyposażony w układ Speed Limit Recognition informujący kierowcę o rzeczywistych ograniczeniach prędkości oraz pasywny układ Lane Change Assist, który pomaga unikać niebezpiecznych manewrów poprzez ostrzeganie o potencjalnie niezamierzonych zmianach pasa ruchu.

Niskie położenie kabiny, duża przednia szyba i okna boczne oraz nisko umieszczone dolne krawędzie szyb zapewniają doskonałą widoczność bezpośrednią. Opcjonalnie dostępne jest okno krawężnikowe, które umożliwia lepszą obserwację innych użytkowników drogi po stronie pasażera. Smukła konstrukcja nowych lusterek zapewnia z kolei idealne połączenie widoczności bezpośredniej i pośredniej.

Nowy standard komfortu kierowcy

Za sprawą modelu XB firma DAF po raz kolejny potwierdza swoją doskonałą reputację jako producenta docenianych przez kierowców pojazdów ciężarowych. Komfortowe warianty Day, Extended Day i Sleeper Cab mają idealnie ustawione stopnie wejściowe, szeroko otwierane drzwi i nisko położone kabiny, co zapewnia doskonałą ergonomię i wygodę obsługi. Komfortowe fotele są obite w taki sam sposób, jak w pojazdach DAF XD, XF, XG i XG. Ponadto kabina DAF-a XB, podobnie jak w przypadku większych modeli, charakteryzuje się bardzo dokładnym spasowaniem elementów karoserii, co przekłada się na mniejsze opory powietrza i niższy poziom hałasu wewnątrz.

Oprócz tego DAF XB dzieli z wspomnianymi modelami także nową kierownicę i przyciągający wzrok, 12-calowy wyświetlacz cyfrowy na desce rozdzielczej, pokazujący w skrótowej formie wszystkie informacje na temat pojazdu, które można dodatkowo dostosować do preferencji kierowcy.

Dzięki temu jazda nowym DAF-em XB jest niezwykle przyjemna. Przestronna, a jednocześnie kompaktowa kabina, wyjątkowa zwrotność i mały promień skrętu sprawiają, że nowe pojazdy dystrybucyjne DAF są niezwykle zwinne, co jest bardzo ważne w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.

XBC do zastosowań budowlanych

Obok serii XB do zastosowań drogowych DAF wprowadza również serię XBC, która doskonale sprawdza się w trudnych warunkach, na przykład w branży budowlanej. Model XBC ma 19-tonowe podwozie i duży prześwit wynoszący 255 mm, kąt natarcia na poziomie 25 stopni, stalową przednią płytę chłodnicy chroniącą komorę silnika oraz solidny stalowy zderzak w kolorze lava grey.

Produkcja pojazdów z serii XB rozpocznie się w czwartym kwartale 2023 r. Nowa seria wiodących w swojej klasie samochodów dystrybucyjnych oferuje rozwiązania dostosowane do wszystkich zastosowań miejskich i regionalnych. Gama jest wyposażona w ultranowoczesne, „bezemisyjne” elektryczne układy napędowe, które potwierdzają wiodącą pozycję firmy DAF w dziedzinie ochrony środowiska. Ponadto, wyznaczając nowe standardy w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy, seria DAF XB idealnie sprawdzi się w nowoczesnych miastach.

 

DAF XB Electric

DAF XB Electric nowej generacji

 Doskonale nadaje się do zrównoważonej, bezemisyjnej dystrybucji miejskiej i regionalnej.

New Generation DAF XB

DAF XB nowej generacji

Odkryj nową generację pojazdów DAF XB — opracowanych z myślą o warunkach miejskich.

 
 
 

Press Contacts

Are you a journalist and do you have a question? Please contact: 

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel: +31 (0)40 214 2874 
E-mail:  rutger.kerstiens@daftrucks.com

 

For general questions about DAF, please use:

Tel: +31 (0)40 214 9111 
E-mail:  info@daftrucks.com