Download
  • poniedziałek, 24 kwietnia 2023
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

Otwarto nowy zakład montażu elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF

Produkcja seryjna modeli XD i XF Electric rozpocznie się latem 2023 roku

Zupełnie nowy zakład montażu elektrycznych DAF-ów został dziś oficjalnie otwarty przez Micky Adriaansens, holenderską minister ds. gospodarki i klimatu. Nowy obiekt oddano do użytku w głównym zakładzie produkcyjnym firmy DAF w holenderskim Eindhoven. Nowa część fabryki będzie odgrywać kluczową rolę w dalszym rozwoju firmy zajmującej wiodącą pozycję w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań transportowych.

 
DAF-Electric-Truck-Assembly-officially-opened
 

Nowy zakład montażowy elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF zajmuje powierzchnię 5000 m2 i dysponuje dwiema liniami podzespołów do przygotowywania akumulatorów oraz modułów napędu elektrycznego składających się z przedniego akumulatora, skrzynki połączeniowej wysokiego napięcia i elektrycznych urządzeń pomocniczych. Te kluczowe elementy oraz silnik elektryczny ze zintegrowaną skrzynią biegów są montowane w pojeździe na głównej linii montażowej o długości prawie 150 metrów.

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym najnowszej generacji

Firma DAF zbudowała opisywany zakład z myślą o produkcji najnowszej generacji pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym. Nowe modele DAF XD i XF Electric, dostępne w wielu konfiguracjach, są napędzane silnikami elektrycznymi PACCAR, zasilanymi przez zestawy akumulatorów obejmujące od 2 do 5 rzędów (od 210 do 525 kWh). Modułowa konstrukcja akumulatorów pozwala precyzyjnie dostosować pojazd do wymagań i potrzeb klienta. Na zasilaniu elektrycznym możliwe są zasięgi sięgające 500 kilometrów, co oznacza, że przy starannym planowaniu tras i ładowania można przejechać 1000 kilometrów bez emisji spalin. Z kolei dzięki szybkiemu ładowaniu do 350 kW akumulatory można naładować do 80% ich pojemności w ciągu zaledwie 45 minut.

Zakład rozpocznie działanie od zbudowania przedprodukcyjnej serii ciężarówek, by potwierdzić ich najwyższą jakość nim w lecie ruszy produkcja seryjna. DAF oczekuje, że w najbliższej przyszłości produkcja wzrośnie do tysięcy pojazdów rocznie, zgodnie z rosnącym zapotrzebowaniem na w pełni elektryczne pojazdy ciężarowe.

DAF wyznacza kierunek

„DAF jest wiodącym graczem wśród producentów ciężarówek, a obecnie odgrywa ważna rolę w rozwoju elektrycznych pojazdów użytkowych. Transformacja w kierunku czystszych produktów i bardziej ekologicznych metod produkcji jest ważna. Nie tylko przez wzgląd na ochronę środowiska, lecz również dla utrzymania konkurencyjności i innowacyjności holenderskiej gospodarki. Nowy zakład produkcji elektrycznych DAF-ów jest jaskrawym wyrazem naszych ambicji w tym zakresie” – powiedziała Micky Adriaansens, holenderska minister ds. gospodarki i klimatu.

„Uruchomienie nowego zakładu montażowego elektrycznych pojazdów ciężarowych DAF to kolejny ważny krok na drodze do jeszcze czystszej przyszłości” — uważa Harald Seidel, prezes DAF Trucks. „Aby wspierać naszych klientów w procesie przechodzenia na zeroemisyjny transport drogowy, nie ograniczamy się tylko do dostarczania wiodących w swojej klasie w pełni elektrycznych pojazdów. Nasz kompleksowy pakiet obejmuje szeroką gamę rozwiązań do ładowania, porady dotyczące planowania tras i ładowania oraz zapewnienie kierowcom specjalnych szkoleń pokazujących, jak optymalnie korzystać z pojazdów”.

 

 
 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com