Download
  • poniedziałek, 12 lutego 2024
  • Washington, USA
  • PACCAR Inc.
 

Accelera by Cummins, Daimler Truck i PACCAR wybrały stan Missisipi do produkcji ogniw akumulatorowych w Stanach Zjednoczonych

Fabryka baterii ma ruszyć w 2027 roku

Firmy Accelera™ by Cummins, Daimler Trucks & Buses US Holding LLC i PACCAR wybrały hrabstwo Marshall w stanie Missisipi na miejsce budowy zakładu produkującego zaawansowane ogniwa akumulatorowe w ramach planowanej spółki joint venture. Nowy podmiot rozpocznie w tym miejscu produkcję baterii dla użytkowych pojazdów elektrycznych, i oczekuje się, że stworzy ponad 2000 miejsc pracy na rynku amerykańskim, z możliwością dalszej ekspansji w miarę wzrostu popytu. Planowane rozpoczęcie produkcji ogniw akumulatorowych w zakładzie o mocy 21 gigawatogodzin (GWh) ma się rozpocząć w 2027 r.

 
Peterbilt-Model-579EV-Electric-Truck
 

Zawiązanie spółki joint venture pomiędzy Accelera, Daimler Truck i PACCAR zostało ogłoszone we wrześniu 2023 r. Umożliwi ona dostarczanie korzystnej cenowo i zróżnicowanej technologii ogniw akumulatorowych, która wspiera wdrażanie pojazdów elektrycznych w transporcie komercyjnym o średniej i dużej ładowności. Accelera, Daimler Truck i PACCAR będą posiadać po 30 proc. udziałów i wspólnie kontrolować działalność zakładu, która skupi się na technologii akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) dla ciężarówek z napędem elektrycznym. EVE Energy będzie pełnić rolę partnera technologicznego w spółce joint venture z 10 proc. udziałów i wniesie swoją wiodącą w branży wiedzę w zakresie projektowania i produkcji ogniw akumulatorowych do nowo powstającego zakładu. EVE Energy jest światowym liderem technologicznym w produkcji ogniw akumulatorowych LFP dla przemysłu motoryzacyjnego. 

„Społeczności lokalne i mieszkańcy stanu Missisipi są dla nas wspaniałymi partnerami biznesowymi. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój tego partnerstwa za sprawą nowej fabryce ogniw akumulatorowych, która zapewni naszym klientom najlepsze na rynku, efektywne kosztowo rozwiązania bezemisyjne” – powiedział Preston Feight, dyrektor generalny PACCAR.

„Wybór tej lokalizacji stanowi ekscytujący i namacalny krok w kierunku realizacji naszej strategii Destination Zero oraz wizji poprowadzenia branży w kierunku przyszłości bez paliw kopalnych” – powiedziała Jennifer Rumsey, prezes i dyrektor generalny firmy Cummins. „Cieszymy się, że możemy dołączyć do społeczności hrabstwa Marshall, aby napędzać wzrost gospodarczy i tworzyć miejsca pracy w stanie Missisipi, jednocześnie nadal rozszerzając nasze silne partnerstwa i zaspokajając różnorodne potrzeby naszych klientów” – dodała.

„Lokalna produkcja ogniw akumulatorowych jest ważnym elementem dostarczania naszym klientom – flotom samochodów ciężarowych, które utrzymują Amerykę i świat w ruchu – efektywnych kosztowo opcji dekarbonizacji ich działalności” – podkreślił John O’Leary, prezes i dyrektor generalny Daimler Truck North America. „Jesteśmy wdzięczni stanowi Missisipi i społeczności hrabstwa Marshall za przyjęcie nas, wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia oraz pomoc w osiąganiu naszych wspólnych celów klimatycznych”.
Accelera, Daimler Truck i PACCAR są liderami w procesie przejścia sektora pojazdów użytkowych na technologie bezemisyjne. Partnerzy są zaangażowani w redukcję emisji dwutlenku węgla zgodnie z postanowieniami paryskim porozumieniem klimatycznym.

Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia oraz otrzymaniu stosownych zgód w zakresie kontroli fuzji i zgód regulacyjnych, w tym złożeniu dobrowolnego zawiadomienia do Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS).

O PACCAR [NASDAQ: PCAR]
PACCAR jest globalnym liderem technologicznym w projektowaniu, produkcji i obsłudze klienta, jeśli chodzi o wysokiej jakości lekkie, średnie i ciężkie samochody ciężarowe marek Kenworth, Peterbilt i DAF. PACCAR projektuje i produkuje również zaawansowane układy napędowe, świadczy usługi finansowe i informatyczne oraz dystrybuuje części do samochodów ciężarowych, związane z głównym zakresem działalności spółki.