Truck_Startup

Planujesz powrót na trasę? Upewnij się, że Twoje pojazdy ciężarowe są na to gotowe.

 
Download
 • środa, 3 czerwca 2020
 • Eindhoven
 

Jeśli Twoje pojazdy były wyłączone z eksploatacji przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, nie będą gotowe do natychmiastowego użytkowania — nawet jeżeli przechodziły w tym czasie wszystkie przeglądy okresowe. Możesz jednak na nas polegać. Pomożemy Ci jak najszybciej wrócić do gry.

 
Piłkarz po pewnym czasie spędzonym na ławce rezerwowych jest wybity z rytmu i nierozgrzany. Zbyt gwałtowny powrót na murawę może spowodować kontuzję. To samo dotyczy pojazdów. Odpowiednie przygotowanie jest konieczne, aby zapewnić ich bezproblemowy rozruch i — co ważniejsze — uchronić je przed uszkodzeniem.

Jak zadbać o pojazdy ciężarowe, aby wróciły na trasę w doskonałym stanie?

 Kontrole do samodzielnego wykonania


 • Naładuj akumulatory przed włączeniem zapłonu. Jeśli konieczne jest uruchomienie pojazdu za pomocą akumulatora zewnętrznego, ponieważ w miejscu jego postoju nie ma dostępu do zasilania elektrycznego, postępuj zgodnie z instrukcjami DAF. Rozruch pojazdu ciężarowego za pomocą urządzeń zewnętrznych o zbyt wysokim napięciu może spowodować uszkodzenie podzespołów elektrycznych. Warto pamiętać, że wymiana akumulatora wiąże się z koniecznością odłączenia zacisków, co spowoduje pojawienie się komunikatu błędu w tachografie. Taki błąd, wykryty w ramach kontroli urzędowej, może być podstawą do ukarania grzywną.

 • Sprawdź ciśnienie w ogumieniu. Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców i innych użytkowników drogi. Co więcej, zbyt niskie ciśnienie w oponach może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa.

 • Sprawdź poziomy oleju i płynu chłodzącego. Poziomy oleju można odczytać na wyświetlaczu głównym. W przypadku starszych modeli pojazdów ciężarowych poziomy można sprawdzić za pomocą wskaźnika bagnetowego. Sprawdź poziom płynu chłodzącego, patrząc na dolną część szyjki wlewowej.

 • Wymień pióra wycieraczek. Nagromadzone zanieczyszczenia oraz wysuszone pióra wycieraczek mogą porysować przednią szybę. Pióra wycieraczek można zamówić w DAF Webshop.

 • Sprawdź działanie układu klimatyzacji. Otwórz wszystkie kratki nawiewu w desce rozdzielczej, ustaw maksymalną prędkość wentylatora nagrzewnicy, uruchom silnik i pozostaw go na biegu jałowym przez pięć minut. Następnie uruchom układ klimatyzacji. Jeśli po upływie dziesięciu minut pracy silnika powietrze nie będzie wystarczająco chłodne, wyłącz układ klimatyzacji i sprawdź, czy poziom płynu chłodzącego jest odpowiedni. W tym celu możesz również skontaktować się z dealerem DAF.

 • Sprawdź komorę silnika. Ptaki i gryzonie często urządzają swoje gniazda w tej osłoniętej części pojazdu ciężarowego, zwłaszcza na wiosnę. Na tym jednak nie koniec. Skontroluj wzrokowo cały pojazd, w tym lusterka, oświetlenie, połączenia itp.

 • Sprawdź hamulce i układ kierowniczy. Przed wyjechaniem pojazdem ciężarowym na drogę publiczną upewnij się, że układ hamulcowy i kierowniczy są całkowicie sprawne i w dobrym stanie technicznym. Bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze.

Kontrole, w których może pomóc dealer DAF

 • Przepłucz układ paliwowy preparatem FX8. Zanieczyszczenia oraz namnażające się bakterie w układzie paliwowym mogą prowadzić do obniżenia wydajności silnika i zwiększenia zużycia paliwa. Układ paliwowy pojazdu ciężarowego przepłukujemy środkiem DAF FX8 do czyszczenia układu silnika wysokoprężnego. Jest to wysokiej jakości preparat czyszczący, który dokładnie usuwa zanieczyszczenia z wszystkich elementów układu paliwowego.

 • Wymień filtry paliwa i filtry kabinowe. Podczas dłuższych przestojów bakterie mogą namnażać się również w filtrach pojazdów ciężarowych. Mogą one być przyczyną problemów z silnikiem i nieprzyjemnego zapachu w kabinie, dlatego przed powrotem na trasę należy wymienić filtry.

 • Uruchom układ AdBlue® i wymień filtr. Stosowanie płynu AdBlue® zmniejsza emisję spalin i jest korzystne dla środowiska. Płyn AdBlue® pomaga również zmniejszyć zużycie paliwa. Jeśli pojazd ciężarowy ma znów pokonywać duże odległości, w razie potrzeby w pierwszej kolejności uruchomimy układ AdBlue®, a następnie wymienimy filtr płynu AdBlue®.
Potrzebujesz więcej wskazówek i porad technicznych dotyczących dłuższego przestoju? Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Życzymy bezpiecznej jazdy i sukcesów biznesowych.