Download
  • czwartek, 16 kwietnia 2020
  • Eindhoven
 

Pojazd ciężarowy wymaga uwagi nawet podczas przestojów

Na konieczność pozostawienia pojazdu na dłuższy czas w stanie nieużywanym należy się odpowiednio przygotować. Pomoże to uniknąć niespodziewanych kosztów serwisowania w najbliższej przyszłości. Ułatwi także sprawne przywrócenie działalności firmy.

 
Restart-Truck
 

W wyniku wybuchu pandemii COVID-19 firmy transportowe stoją przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Transport wielu dóbr, na przykład żywności i wyrobów medycznych, odbywa się w sposób normalny. Jednakże w niektórych sektorach przewozu praca została wstrzymana. W większości państw europejskich podjęto zdecydowane działania, na skutek których wiele firm transportowych nie jest w stanie wykorzystywać swojej floty. Pojazd ciężarowy pozostawiony na dłuższy czas w stanie nieużywanym wymaga pewnej uwagi. Poniżej znajduje się lista najważniejszych czynności kontrolnych, które należy przeprowadzić.

Kontrole do samodzielnego wykonania

Sprawdzenie poziomu paliwa. Zalecamy sprawdzenie, czy zbiornik jest napełniony co najmniej w 75%. Jeśli poziom paliwa w zbiorniku jest niższy od wskazanego, może nastąpić skraplanie się wody, a w rezultacie zanieczyszczenie paliwa.

Mocne dokręcenie korka wlewu paliwa. Ta czynność pomaga również zapobiegać przedostawaniu się wody do zbiornika paliwa.

Całkowite osuszenie wszystkich zbiorników powietrza. Zapobiega to uszkodzeniu układu hamulcowego przez wodę. Następnie należy całkowicie zwiększyć ciśnienie w układzie.

Osuszenie separatora wody i sprawdzenie filtra. Optymalnie funkcjonujący separator wody zmniejsza ryzyko uszkodzeń spowodowanych różną jakością paliwa.

Usunięcie resztek jedzenia z kabiny. Oddziaływanie promieni słonecznych na pozostawione w kabinie owoce, chleb i napoje może przynieść niepożądane skutki. Należy również opuścić osłony przeciwsłoneczne.

Otwarcie nawiewów powietrza w kabinie. Automatyczna wentylacja pomaga utrzymać wnętrze kabiny w najlepszym stanie.

Regularne mierzenie napięcia akumulatora. Zalecamy przeprowadzanie tej czynności raz na trzy tygodnie. Jeśli nastąpi spadek napięcia, można podłączyć akumulator do ładowarki.

Kontrole, w których może pomóc dealer DAF

Wyłączenie układu AdBlue®. Stosowanie płynu AdBlue® zmniejsza emisję spalin i jest korzystne dla środowiska. Płyn AdBlue® pomaga również zmniejszyć zużycie paliwa. Pojazd będzie nieużywany dłużej niż miesiąc? Poproś o wyłączenie układu AdBlue®.

Standardowy serwis. To może być najlepszy moment na przeprowadzenie zaplanowanej lub profilaktycznej obsługi serwisowej — tak aby nic nie obniżało optymalnej wydajności floty po przywróceniu pełnej działalności firmy.

Potrzebujesz więcej wskazówek i porad technicznych dotyczących dłuższego przestoju? Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Pamiętaj również, aby zadbać nie tylko o swoją flotę, ale także o własne zdrowie — zwłaszcza w tych trudnych czasach.