Download
  • czwartek, 10 września 2020
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

DAF wprowadza gamę pojazdów CF Electric o Zwiększonym Zasięgu

Dzięki zastosowaniu technologii VDL E-power firma DAF Trucks zwiększyła dwukrotnie — do ponad 200 kilometrów — zasięg pojazdów DAF CF Electric, stawiając tym samym kolejny krok na drodze rozwoju elektrycznych układów napędowych. Ponadto wprowadzenie akumulatorów nowej generacji umożliwiło zmniejszenie masy pojazdu o 700 kg, co bezpośrednio przekłada się na większą ładowność.

 
DAF-CF-electric-tractor-530807
Firma DAF Trucks zwiększyła dwukrotnie — do ponad 200 kilometrów — zasięg pojazdów DAF CF Electric, stawiając tym samym kolejny krok na drodze rozwoju elektrycznych układów napędowych.
 

DAF jest liderem w dziedzinie rozwoju i sprzedaży w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych. Testy eksploatacyjne pierwszych modeli CF Electric rozpoczęły się już w 2018 r. u klientów z Holandii i Niemiec. Drugą generację pojazdów — wyposażoną w nowe oprogramowanie i nowy deskę rozdzielczą — wprowadzono do limitowanej oferty w ubiegłym roku.

Ciągniki siodłowe i podwozia pod zabudowę

Pojazdy DAF CF Electric stanowią doskonałe rozwiązanie dla wymagających zerowej emisji i cichej pracy zastosowań w obszarach miejskich, w tym do segmentów ogólnej dystrybucji, dostaw do supermarketów i wywozu odpadów. DAF oferuje obecnie pojazd CF Electric w postaci ciągnika siodłowego 4x2 (Dopuszczalna Masa Całkowita Zestawu: 37 ton) oraz w postaci podwozia pod zabudowę 6x2 z wleczoną osią tylną zapewniającą maksymalną zwrotność (Dopuszczalna Masa Całkowita Pojazdu: 28 ton).

Sprawdzona i niezawodna technologia

Najnowsza generacja pojazdów elektrycznych CF Electric opiera się na sprawdzonej niezawodności i łatwości obsługi poprzednich generacji. Nowym elementem zastosowanym w drugiej generacji jest akumulator litowo-jonowy o pojemności 350 kWh (pojemność użyteczna 315 kWh). Akumulator ten nie tylko ma większą moc, ale jest również znacznie lżejszy — nie mniej niż o 700 kg. To zmniejszenie masy przekłada się bezpośrednio na większą ładowność pojazdu.

Akumulator jest kondycjonowany, co oznacza, że jego temperatura zawsze mieści się w zakresie od 25 do 40 stopni Celsjusza, niezależnie od pogody. Zapewnia to trwałość i stałą wydajność zestawu akumulatorów.

500 kilometrów dziennie wyłącznie na napędzie elektrycznym

Dzięki zwiększonej pojemności akumulatora, przy jednoczesnym zachowaniu tych samych wymiarów, zasięg modeli z gamy CF Electric wynosi teraz ponad 200 kilometrów — dwa razy więcej w porównaniu z poprzednimi generacjami. Pełne ładowanie akumulatora odbywa się zwykle w bazie pojazdu ciężarowego i zajmuje około 75 minut przy zastosowaniu stacji ładującej o mocy 300 kilowatów.
Ładowanie akumulatora podczas załadunku/wyładunku lub w czasie przerwy w pracy kierowcy umożliwia przejechanie pojazdem DAF CF Electric do 500 kilometrów wyłącznie na napędzie elektrycznym. Oznacza to dużą poprawę produktywności i wydajności pojazdu ciężarowego.

Szczegółowe porady dotyczące pozyskiwania i użytkowania

Korzystanie z pojazdów z napędem elektrycznym wymaga odpowiedniego podejścia ze strony klienta. Dlatego też DAF oferuje klientom wsparcie w postaci zaawansowanych symulacji tras obejmujących porady dotyczące inteligentnego i wydajnego ładowania akumulatorów, aby pomóc im w jak najbardziej efektywnym planowaniu eksploatacji pojazdu. DAF zapewnia również — wraz z wybranymi dostawcami, takimi jak VDL — porady dotyczące optymalnej infrastruktury do ładowania akumulatorów. 

W sprzedaży od września

Sprzedaż pojazdów z gamy CF Electric o zwiększonym zasięgu rozpoczyna się we wrześniu 2020, a pierwsze dostawy planowane są na początek roku 2021.

„Ważny krok naprzód”

„Dzięki zwiększonemu zasięgowi gama CF Electric umocni naszą pozycję lidera w dziedzinie elektrycznego transportu drogowego” — mówi Ron Borsboom, dyrektor wykonawczy ds. rozwoju produktów DAF. „Ten pojazd ciężarowy został opracowany jako odpowiedź na rosnące wymagania związane z poprawą jakości powietrza w naszych miastach i obniżeniem poziom emisji CO2. 500 kilometrów pokonanych dziennie wyłącznie na napędzie elektrycznym zapewni firmom transportowym spore pole manewru”.

DAF CF Electric | Ciągnik siodłowy FT — specyfikacja techniczna

Konfiguracja osi                                                                     4x2
Rozstaw osi                                                                           3800
Masa własna ciągnika siodłowego                                        9000 kg
Moc silnik elektrycznego                                                       210 kW
Moment obrotowy                                                                  2000 Nm
Pojemność akumulatora                                                       350 kWh (użyteczna 315)
Zasięg pojazdu z całkowicie naładowanym akumulatorem do 220 km
Szybkie ładowanie akumulatorów                                         75 minut (przy 300 kW)

DAF CF Electric | Podwozie FAN pod zabudowę — specyfikacja techniczna

Konfiguracja osi                                                                     6x2, oś wleczona
Rozstaw osi                                                                           3800/4200/4600/4800
Masa własna podwozia pod zabudowę                                10 200 kg
Moc silnik elektrycznego                                                       210 kW
Moment obrotowy                                                                  2000 Nm
Pojemność akumulatora                                                       350 kWh (użyteczna 315)
Zasięg pojazdu z całkowicie naładowanym akumulatorem do 220 km
Szybkie ładowanie akumulatorów                                         75 minut (przy 300 kW)


 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens