Download
  • czwartek, 15 września 2022
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

DAF rozpoczyna dostawy w pełni elektrycznych pojazdów LF Electric

Nabuurs wykorzysta pojazdy LF Electric do zaopatrzenia punktów gastronomicznych AB InBev

Firma DAF Trucks rozpoczęła dostawy pojazdów dystrybucyjnych LF Electric o zerowej emisji spalin, przeznaczonych do użytku w obszarach miejskich. Pierwszy pojazd DAF LF Electric trafi do holenderskiego dostawcy usług logistycznych Nabuurs, który będzie wykorzystywać go do zaopatrzenia punktów gastronomicznych obsługiwanych przez browar AB InBev w Groningen.

 
DAF-starts-delivery-of-fully-electric-LF-Electric-01
Firma DAF Trucks rozpoczęła dostawy pojazdów dystrybucyjnych LF Electric o zerowej emisji spalin. Pierwszy pojazd będzie używany przez dostawcę usług logistycznych Nabuurs do zaopatrywania klientów koncernu piwowarskiego AB InBev.
 

W 2018 roku DAF jako pierwszy europejski producent ciężarówek wprowadził na rynek pojazd w pełni elektryczny — CF Electric. Model CF Electric ma zasięg ok. 200 kilometrów wyłącznie na zasilaniu elektrycznym. Przy efektywnym planowaniu i inteligentnym ładowaniu akumulatorów pojazdy te umożliwiają klientom przebycie nawet 500 kilometrów dziennie.

LF Electric do dystrybucji miejskiej i regionalnej

Podczas gdy model CF Electric jest przeznaczony raczej do transportu regionalnego, np. zaopatrywania supermarketów i wywozu odpadów, model LF Electric lepiej sprawdza się przy zadaniach dystrybucyjnych na krótszym dystansie dzięki swoim kompaktowym wymiarom. LF Electric jest dostępny jako 19-tonowe podwozie pod zabudowę (rozstaw osi 5,30 lub 5,85 m), a jego ładowność wynosi 11 700 kg.

Ładowanie raz dziennie

Pojazd ten ma zerową emisję spalin dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego o mocy 260 kW (szczytowa: 370 kW), który pobiera energię z akumulatora litowo-żelazowo-fosforanowego (LFP), niezawierającego kobaltu ani magnezu, o pojemności 282 kWh (użyteczna: 252 kWh). Dzięki temu zasięg pojazdu LF Electric wynosi do 280 kilometrów, co jest więcej niż wystarczające do codziennej dystrybucji w mieście.

Ładowanie wolne i szybkie

Model DAF LF Electric wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju łączonym układem ładowania. W trybie ładowania wolnego (400 V AC, 22 kW, prąd 3-fazowy) naładowanie akumulatora od 20% do 80% trwa 6,5 godziny. Pełne naładowanie (od 0% do 100%) zajmuje 12 godzin. Możliwe jest również szybkie ładowanie (650 V DC, 150 kW). W takim przypadku można naładować akumulator od 20% do 80% w ciągu zaledwie 60 minut lub w 2 godziny przy całkowitym ładowaniu od zera.

Nabuurs

Firma Nabuurs powstała w 1962 roku i specjalizuje się w zaopatrywaniu sklepów, supermarketów i punktów gastronomicznych. Nabuurs, z siedzibą w Haps, ma 20 oddziałów w całej Holandii, które oferują zintegrowane rozwiązania logistyczne. To rodzinne przedsiębiorstwo dysponuje flotą składającą się z 350 pojazdów ciężarowych i zatrudnia około 1000 pracowników.

Zdobycie doświadczenia

Według Dolfa Hubertusa, kierownika floty Nabuurs, zakupienie pojazdu LF Electric służy dwóm celom. „Radzie miasta Groningen zależy na objęciu logistyki miejskiej zasadą zerowej emisji spalin. Model DAF LF Electric spełnia ten cel. Jednocześnie, jako firma, chcemy również zdobyć doświadczenie z zakresu eksploatacji pojazdów elektrycznych, na przykład zobaczyć, w jaki sposób wpłyną one na nasze planowanie”.

Szybkie i wolne ładowanie

Zdaniem Hubertusa fakt, że model LF Electric może być ładowany zarówno w trybie szybkim, jak i wolnym, jest dużą zaletą dla Nabuurs. „Oznacza to, że nie musimy natychmiast inwestować w drogie punkty ładowania DC. Pojazd można podłączyć do normalnej ładowarki 22 kWh pod koniec dnia i będzie on gotowy następnego ranka”.

Koncern piwowarski wykorzystuje energię w 100% odnawialną

Pierwszy z dostarczonych pojazdów LF Electric zostanie wykorzystany przez Nabuurs do zaopatrywania punktów gastronomicznych w Groningen obsługiwanych przez browar AB InBev, który dzięki LF Electric chce zmniejszyć emisję CO2 w swoim łańcuchu dostaw. Ralf Kox, kierownik ds. logistyki w AB InBev, mówi: „Naszym celem jest osiągnięcie globalnego zerowego poziomu emisji netto do 2040 roku. Redukcja emisji CO2 jest ważnym czynnikiem w sektorze transportu. Piwa są obecnie produkowane przy wykorzystaniu w 100 procentach odnawialnej energii elektrycznej i dostarczane w pełni elektrycznymi pojazdami do obiektów gastronomicznych w Groningen”.

 
 
 

Press Contacts

Are you a journalist and do you have a question? Please contact: 

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel: +31 (0)40 214 2874 
E-mail:  rutger.kerstiens@daftrucks.com

 

For general questions about DAF, please use:

Tel: +31 (0)40 214 9111 
E-mail:  info@daftrucks.com