Download
  • czwartek, 12 października 2023
  • Eindhoven
  • DAF Trucks N.V.
 

DAF wprowadza pełną gamę ulepszonych systemów bezpieczeństwa czynnego

Wszystkie nowe funkcje ADAS w standardzie

DAF Trucks jeszcze bardziej rozszerza wiodącą w branży ofertę rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i komfort kierowcy we wszystkich modelach DAF nowej generacji, dodając pełny pakiet nowych, fabrycznie montowanych zaawansowanych układów wspomagających kierowcę (ADAS). Nowe systemy będą standardowo montowane we wszystkich modelach DAF XB, XD, XF, XG i XG+ od stycznia 2024 r.

 
01-DAF-introduces-full-range-of-enhanced-safety-features-hh
 

Zaawansowany układ awaryjnego hamowania (ang. Advanced Emergency Braking System, AEBS) najnowszej generacji jest wyposażony zarówno w radar, jak i kamerę, sygnalizując obecność niechronionych użytkowników dróg przed pojazdem. Dodatkowy radar odpowiada za nową funkcję Drive-off assist, która wykrywa szczególnie narażonych użytkowników dróg i ostrzega kierowcę o ich bliskości, gdy pojazd porusza się z niską prędkością. Układ Event Data Recorder rejestruje obrazy i dane po aktywacji ostrzeżenia o hamowaniu z wykorzystaniem układu AEBS, a układ DAF Side & Turn Assist ostrzega kierowcę, gdy piesi, rowerzyści lub inne pojazdy znajdują się w martwych polach aż do tylnej krawędzi przyczepy.

Ponadto każdy pojazd DAF nowej generacji będzie wyposażony w układ Speed Limit Recognition, który informuje kierowcę o aktualnych ograniczeniach prędkości i ostrzega go w przypadku ich przekroczenia. Z kolei układ Lane Departure Warning System pomaga uniknąć niebezpiecznych sytuacji, ostrzegając kierowcę o potencjalnie niezamierzonych zmianach pasa ruchu.

Nowa kamera cofania pokazuje na wyświetlaczu w kabinie, co dzieje się z tyłu pojazdu. Asystent świateł drogowych (opcjonalny) automatycznie wyłącza światła drogowe, gdy inne pojazdy nadjeżdżają z przeciwnej strony lub jadą przed nami. Z kolei funkcja sygnału zatrzymania awaryjnego, zastosowana już w poprzednich pojazdach ciężarowych DAF, ostrzega innych użytkowników dróg poprzez miganie świateł awaryjnych o gwałtownym obniżeniu prędkości pojazdu.

Wprowadzono także nowe funkcje, które jeszcze bardziej zwiększają bezpieczeństwo kierowcy. Nowy układ DAF Drowsiness Detection ocenia czujność kierowcy oraz informuje o konieczności zrobienia przerwy. Dostępne jest też przygotowanie pod blokadę alkoholową, które ułatwia montaż urządzenia umożliwiającego uruchomienie silnika dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku badania na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

Patrick Dean, członek zarządu i główny inżynier firmy DAF, stwierdził: „DAF wyznacza kierunek w dziedzinie aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa. Niezrównana widoczność bezpośrednia i pośrednia, doskonała wytrzymałość kabiny i wiodąca w swojej klasie ergonomia są teraz połączone z pełnym pakietem nowych zaawansowanych układów wspomagających kierowcę, co jeszcze bardziej umacnia naszą pozycję jako liderów w dziedzinie bezpieczeństwa. Nie tylko ma to ogromne znaczenie dla właścicieli i kierowców naszej serii modeli DAF nowej generacji, ale także korzystnie wpływa na bezpieczeństwo wszystkich innych użytkowników dróg. Dzięki nowym technologiom, które od stycznia staną się standardem, z pewnością wyznaczamy nowy punkt. 

 

 
 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens