DAF XD and XF Electric in UK long ZE demonstrator programme

DAF XD i XF Electric w programie demonstracyjnym zeroemisyjnych długodystansowych pojazdów ciężarowych

Inicjatywa rządu Wielkiej Brytanii i agencji Innovate UK

 
Download
  • środa, 29 listopada 2023
  • DAF Trucks N.V.
 

Modele DAF XD Electric i DAF XF Electric wezmą udział w programie, który ma na celu zademonstrowanie zeroemisyjnych rozwiązań z zakresu transportu długodystansowego wykorzystujących pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym. Inicjatywa ta jest finansowana przez rząd Wielkiej Brytanii i realizowana we współpracy z agencją Innovate UK. Program „Zero Emission HGV and Infrastructure Demonstrator” będzie realizowany przez pięć lat.

 

Rząd Wielkiej Brytanii i Innovate UK — pozarządowa instytucja publiczna wspierająca nowatorskie inicjatywy — zamierzają wykorzystać program zarówno do wsparcia w pełni elektrycznego transportu długodystansowego, jak i do rozpoczęcia wdrażania ogólnodostępnej infrastruktury do ładowania pojazdów ciężarowych.

Zeroemisyjne pojazdy ciężarowe

Ciągniki DAF XD i XF Electric wejdą do eksploatacji u dużych operatorów. W programie demonstracyjnym udział wezmą m.in. firmy Maritime Transport, Marks & Spencer, Menzies, Royal Mail oraz Eddie Stobart.

Program „Zero Emission HGV and Infrastructure Demonstrator” został opracowany po zakończeniu niedawnego badania „Battery Electric Truck Trial (BETT)”, w którym 20 pojazdów DAF LF Electric przeznaczonych do dystrybucji miejskiej było użytkowanych przez organy publiczne, w tym National Health Service (NHS) i władze lokalne. Pozytywny wynik tego projektu potwierdza, że DAF Trucks jest wiodącym producentem elektrycznych pojazdów ciężarowych.

„Znacząca okazja”

Komentując zaangażowanie firmy DAF w program, dyrektor zarządzający DAF Trucks UK, David Kiss, powiedział: „Finansowanie ze środków rządowych stanowi znaczącą okazję do zademonstrowania i zachęcenia do wdrażania pojazdów ciężarowych z napędem elektrycznym o większej masie i na dłuższych dystansach. Modele DAF XD Electric i XF Electric nowej generacji to idealny wybór dla flot pojazdów o DMC do 42 ton, dozwolonej w Wielkiej Brytanii dla zeroemisyjnych zestawów pięcioosiowych. Elektryczne pojazdy DAF mają zasięg do 500 km na jednym ładowaniu, a dzięki szybkim ładowarkom o mocy 325 kW mogą przejechać nawet 1000 km dziennie”.

 
 

Kontakty dla prasy

Czy jesteś dziennikarzem? Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat firmy, naszych produktów i usług oraz innych spraw.

Rutger Kerstiens
Corporate Communications Department

Tel.:+31 (0)40 214 4191
E-mail:rutger.kerstiens@daftrucks.com

Rutger Kerstiens