Download
  • wtorek, 5 grudnia 2023
  • Warszawa
  • DAF Trucks Polska Sp. z o.o.
 

DAF XD z hybrydowym układem chłodniczym – efektywny, ekonomiczny, ekologiczny

90 proc. mniej CO2, cicha praca i wysoki zasięg

DAF XD to nie tylko najlepsze rozwiązanie dla branży dystrybucyjnej. Podwozia nowej generacji DAF to także świetna baza do budowy pojazdów, które już dziś pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 i hałasu, a jednocześnie są zrównoważoną kosztowo i bardzo uniwersalną propozycją. Przykładem jest demonstracyjny DAF XD 450 z hybrydowym układem chłodniczym przygotowany przez Grupę DBK wraz z firmami Ecoterm, Addvolt i Dhollandia.

 
XD-electric
DAF XD z hybrydowym układem chłodniczym – efektywny, ekonomiczny, ekologiczny.
 

DAF to producent, który od dekad aktywnie analizuje sposoby i technologie, które sprawią, że transport drogowy będzie bardziej ekologiczny. Holenderska marka oferuje pełną gamę samochodów elektrycznych. Oprócz tego DAF rozwija i bada możliwości zastosowania wodoru, jako paliwa do zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych przyszłości.

Jednocześnie inżynierowie DAF-a nieustannie doskonalą samochody napędzane konwencjonalnymi silnikami diesla, które nadal stanowią efektywne źródło napędu, szczególnie w transporcie długodystansowym. Pojazdy nowej generacji DAF, a więc modele XF, XG, XG+ oraz XD, są pierwszymi na rynku ciężarówkami, z kabinami wydłużonymi w oparciu o nowe europejskie regulacje dotyczące długości pojazdów ciężarowych. Dłuższe nadwozia pozwalają nie tylko poprawić bezpieczeństwo i komfort pracy kierowcy, lecz także zastosować mocniej pochyloną ścianę czołową i znacząco zmniejszyć opory powietrza. W efekcie modele nowej generacji DAF mogą się pochwalić spalaniem nawet o 10 proc. niższym względem poprzedniej serii.

Co więcej, DAF-y napędzanie silnikami diesla już obecnie mogą pomóc w znaczącym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Jest to możliwe przy zastosowaniu HVO, a więc hydrorafinowanego oleju roślinnego (HVO). Te biopaliwo najnowszej generacji zapewnia zmniejszenie całościowej emisji CO2 („od źródła do koła”) nawet o 90 proc. w porównaniu ze zwykłym olejem napędowym. W przeciwieństwie do poprzednich generacji biopaliw, HVO nie ma wpływu na produkcję żywności. Co więcej, HVO może być stosowany w pojazdach ciężarowych DAF bez jakiegokolwiek ich dostosowania, przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych osiągów, a także okresów międzyobsługowych do 200 tys. km w przypadku transportu długodystansowego.

Wiodące rozwiązania

Redukcja emisji szkodliwych substancji i hałasu są szczególnie ważne w przypadku pojazdów dystrybucyjnych, operujących w gęsto zaludnionych obszarach, w tym również w godzinach wieczornych i nocnych. Przykładem pojazdu, który doskonale wpisuje się w te wymogi jest DAF XD 450 z trzecią osią skrętną, wysoką kabiną sypialną i zabudową chłodniczą, którego już testują firmy dystrybucyjne z całej Polski. Pojazd jest efektem współpracy Grupy DBK (dealer marki DAF) z firmami Ecoterm (dystrybutor nadwozi Igloocar i agregatów Carrier), Dhollandia (producent wind załadowczych) i Addvolt (dostawca rozwiązań do elektryfikacji transportu).

Zamontowana na podwoziu DAF-a XD zabudowa firmy Igloocar spełnia wymogi konwencji ATP. Legitymuje się również certyfikatem FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków), co potwierdza, że można ją wykorzystywać również do transportu farmaceutycznego. Za utrzymanie odpowiedniej temperatury w ładowni odpowiada hybrydowy agregat firmy Carrier, który może być zasilany zarówno olejem napędowym, jak i energią elektryczną, co pozwala znacząco ograniczyć poziom hałasu.

Prąd do agregatu dostarcza inteligentna instalacja firmy Addvolt, złożona z magazynu energii i generatora kinetycznego. Akumulatory umożliwiają nawet na 8 godzin cichej pracy i mogą być ładowane zarówno podczas jazdy – przez generator kinetyczny, jak i w trakcie postoju – ze zwykłego gniazdka lub szybkiej ładowarki.

- Rozwiązania, które zastosowaliśmy w tym pojeździe są wiodące w skali europejskiej. Zabudowa oraz agregat pozwalają uzyskiwać różnice temperatur rzędu 50 stopni i użytkować tę ciężarówkę od północnych krańców Skandynawii po południowe regiony Hiszpanii czy Włoch – tłumaczy Tomasz Ostrowski z firmy Ecoterm, która wykonała zabudowę i instalację chłodniczą.

Korzyści i uniwersalność

– Naszym celem było wykorzystanie najnowocześniejszego i najbardziej wydajnego samochodu w tym segmencie, by stworzyć pojazd, będący idealnym rozwiązaniem dla firm dystrybucyjnych, które chcą mocno zredukować wpływ ich działalności na środowisko, ale z różnych powodów nie mogą zdecydować się na auto elektryczne. DAF XD doskonale nadaje się do dystrybucji. Zapewnia doskonałą zwrotność, widoczność i poręczność, wysoki komfort i przestronność, a także wiodącą wydajność, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno w miastach, jak i na długich trasach. Z kolei instalacja Addvolt i hybrydowy agregat wyraźnie obniżają poziom hałasu i zużycie oleju napędowego, umożliwiając jednocześnie ciągłą pracę układu chłodniczego nawet na postoju - mówi Zbigniew Myśkiewicz, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w Grupie DBK.

- Okazuje się, że wielu użytkowników testujących tego DAF-a praktycznie w ogóle nie zużywa oleju napędowego do zasilania agregatu chłodniczego. Naturalnie oszczędności na oleju napędowym zależą od pokonywanych tras, a także wymaganego czasu pracy agregatu, ale jeden z testujących nasze rozwiązanie tylko w sierpniu zaoszczędził ponad 520 l ON. Zredukowanie liczby motogodzin na oleju napędowym praktycznie do zera daje odczuwalne oszczędności w skali roku, a nawet miesiąca – zauważa Luis Azevedo, Sales & Business Development Poland w Addvolt.

Opisywany egzemplarz DAF-a XD pozwala na zabranie nawet 20 europalet towaru przy ścisłej kontroli warunków panujących w przestrzeni ładunkowej. Na podwoziu o rozstawie osi 530 cm, ze zwisem tylnym wynoszącym 315 cm, zamontowano zabudowę o wymiarach wewnętrznych (dł. x szer. x wys.) 815 x 245 x 260 cm i objętości 53 m3. Ładowność pojazdu wynosi 13 800 kg. Samochód jest napędzany 11-litrowym silnikiem PACCAR MX-11 o mocy 330 kW (449 KM), przenoszonej na oś napędową za pośrednictwem zautomatyzowanej, 12-stopniowej przekładni TraXon. Komfort pracy kierowcy podnoszą m.in. fotel Luxury Air oraz łóżko z regulowanym materacem Xtra Comfort.